ОН бара да изнајми хотели во Грција за да смести бегалци во нив

од Vladimir Zorba

ОН бара да изнајми хотели во Грција, за во нив да смести бегалци, пишува електронското издание на грчкиот весник „Прото тема”, пренесува БТА.

greece6_2218682b

Високиот комесаријат на ОН за бегалци испратил до здружението на хотелиерите писмо со барање за хотелски комплекси со капацитет до сто соби. Планирано е тие да бидат изнајмени за период од девет месеци.

Условот е хотелите да се стационирани на околу 50 километри надвор од Атина и Солун, да имаат три ѕвезди и да нудат три оброци на ден.

Во писмото се наведува дека се сака да се најмат веднаш.

loading...

Слични содржини