Актуелно
Почетна / Слајдер / Пронајдени 26 украдени велосипеди, оштетените скопјани може да ги најдат во во ПС „Карпош“

Пронајдени 26 украдени велосипеди, оштетените скопјани може да ги најдат во во ПС „Карпош“

Скопската полиција приведе тројца скопјани, двајца осомничени за тешки кражби, најмногу на велосипеди, и еден за прикривање.

Станува збор за две момчиња на возраст од 22 и 24 години кои краделе велосипеди, но и извршувале тешки кражби во подруми и станови во Скопје. Украденото го препродавале кај третиот осомничен, 53-годишен маж, кој ги купувал велосипедите за минимална цена и ги препродавал или ги расклопувал во делови.

„Досега од сторителите се одземени 26 велосипеди, еден апарат за заварување, една бормашина, една брусилка, две рачни стеги, разен рачен алат и лаптоп“,

велат од МВР.
Полицијата ги повикува оштетените граѓани да отидат во полициската станица „Карпош“, секој работен ден од 9 до 15 часот, за да си ги препознаат велосипедите.

loading...