Руските клубови контра УЕФА: Се пожалија на суд, сакаат да играат во Европа

од Nikola Popovski

Четири руски фудбалски клубови објавија дека поднеле жалба до Судот за спортска арбитража (CAS) поради нивното исфрлање од европските натпреварувања за следната сезона.

„Нашиот клуб, заедно со уште три руски прволигаши – Зенит од Санкт Петербург, Динамо од Москва и Сочи, поднесоа жалба до CAS против одлуката на Европската фудбалска унија (УЕФА), која беше донесена на 2 мај за забрана на рускиот јазик. клубови кои играат во Европа“, се наведува во соопштението на московска ЦСКА.

Сите клубови побараа од судот во Лозана да ги разгледа жалбите по итна постапка.

УЕФА на почетокот на мај објави дека ниту еден руски клуб нема да учествува во европските натпреварувања во сезоната 2022/23, по воената интервенција на Русија во Украина.

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) на крајот на февруари ја исклучи Русија од квалификациите за Светското првенство во Катар.

Титулата во руската лига ја освои Зенит, кој требаше да игра директно во Лигата на шампионите.

Слични содржини