Шолц сака да го оживее процесот на пристапување на Западен Балкан во ЕУ

од Nikola Popovski

Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на забрзување на пристапот на Западен Балкан во Европската унија (ЕУ), кој е блокиран со години, споменувајќи ја „новата ера“ во светло на руската инвазија на Украина.

На заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, Шолц вети дека ќе помогне во унапредување на прашањето.

„Мојот впечаток е дека живееме во нова ера и дека тоа има врска со руската агресија во Украина“, изјави германскиот канцелар.

Според него, потребата од изнаоѓање заеднички позиции во рамките на ЕУ е зголемена и затоа е „вистинското време да се оди напред“ со процесот за приклучување кон Западен Балкан.

Лидерите на Европската унија ја повторија „својата посветеност на процесот на проширување“ на самитот во Словенија во октомври, предизвикувајќи дополнително разочарување кај шесте кандидати за европско членство (Албанија, БиХ, Србија, Црна Гора, Македонија и Косово) кои се надеваа дека ЕУ ќе остане на ветената агенда.

Соочени со таков статус кво, Русија и Кина со години поставуваат пиони во стратешкиот регион, особено со испраќање милиони дози од вакцините за да му помогнат во борбата против пандемијата на коронавирус.

Додека Албанија, Северна Македонија и Црна Гора се членки на НАТО, Москва одржува длабоки врски со православните земји како Србија.

Влијанието на Москва во Србија сè уште е сеприсутно, а Русија е клучен партнер на српската економија во областа на енергетиката, додава Франс прес.

Слични содржини