Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Специјалното обвинителство на Косово подигна обвинение против шестмина за убиството на Оливер Ивановиќ

Специјалното обвинителство на Косово подигна обвинение против шестмина за убиството на Оливер Ивановиќ

Косовското специјално обвинителство поднесе обвинение против шест лица Н.С., М.Р, С.А, Д.М, З.Ј и Р.Б осомничени за убиството на Оливер Ивановиќ на 16 јануари 2018 година.

Осомничените се товарат за кривичните дела: Помагање во реализирање на делото – Тешко убиство, Неовластено поседување, контрола или поседување оружје без дозвола, „Откривање на службена тајна, Злоупотреба на службената должност во ко-извршување и Манипилација со докази во ко-извршување“.

Специјалното Обвинителство информира дека осомничените Н.С., М.Р., и Р.Б., кои се наоѓаат во притвор, и М.Р., З.В., и Ж.Б., кои се во бегство, за кои надлежниот суд даде налог за нивно апсење, делувајќи како криминална група со структура и своја хиерархија, со формално определени улоги, група која не е формирана случајно, која делува од 2011 година наваму, група која е управувана од З.В и М.Р, кои се во бегство, сите овие осомничени делуваат во континуитет и во соработка, со цел за да реализираат едно дело или повеќе“, се вели во соопштението косовското специјално обвинителство.

loading...