Србија ги истражува лажните извештаи за бомби во авиони за Москва

од Vladimir Zorba

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се уште се проверува кој испраќа анонимни извештаи за бомби на летовите на „Ер Србија“ до Русија и додаде дека тие летови доцнеле 30 минути за да се чека да пристигнат извештаите пред полетувањето.

Во текот на претходната недела на е-маил адресата на белградскиот аеродром пристигнаа неколку пријави за наводни бомби кои се наоѓаат во авионите на летовите за Русија, поради што авионите мораа да бидат принудени да се вратат на аеродромот.

Полициската проверка утврдила дека пријавите се лажни.

Слични содржини