Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Baндaли иcкршиле три надгpoбни спoменици во Бутел

Вработен како обeзбедување во АД „Бутел“ вчера во Полициската станица Чаир пpијавил дека на гpoбиштата во Бутел биле оштeтeни три нaдгpобни споменици. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат од МВР.

Повеќе

Деца од Скопје ја воодушевија публиката на Фестивалот за глума на ученици во Словенија

Ученици од скопската општина Бутел, ја воодушевија публиката настапувајќи на фестивалот за глума на ученици во Словенија. Децата се ученици во основното училиште Ацо Шопов, а по покана на училиштето Леон Штукер, учествуваа на фестивалот и ја изведоа драмата „Моја тајна”. Учениците покрај глума, учествуваа и во спортски натпревари каде …

Повеќе

Кражба и оштетување на урбана опрема во дворот на ООУ Живко Брајковски во Општина Бутел

Денеска 14.02.2020, учениците од основното училиште Живко Брајковски останаа посиромашни за една инклузивна справа од новоизграденото детско инклузивно игралиште во дворот на училиштето. Справата е насилно извадена и однесена од страна на непознати сторители. Вредноста на штетата изнесува преку 60.000,00 денари. Во тек е истражна постапка од надлежните органи за …

Повеќе

Зелен ѕид во ОУ „Живко Брајковски“ како дел од планот за намалување на аерозагадувањето

Во основното училиште „Живко Брајковски“ во скопската населба Бутел завршува уредувањето на дворот со засадување на зелен ѕид како дел од планот за намалување на аерозагадувањето. Од општината информираат дека во дворот на училиштето се садат плодородни дрвја и дрвја со брзорастечки карактеристики. На настанот најавено е присуство на заменик-министерот …

Повеќе

Четворица малолетници приведени за нападот со нож на дете во Бутел

 СВР Скопје ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца на возраст од 16 години, еден на возраст од 15 и еден на возраст од 12 години), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“ и против С.О., татко на 12-годишникот, поради постоење основи на сомнение …

Повеќе

Малолетник избоден со нож во Бутел

Непозанти млади лица синоќа во Бутел со нож нападнале две малолетни деца, при што на едното дете на возраст од 13 години му е забоден нож во грбот, а на другото дете на слична возраст му е скината јакна од ножот во обид да биде прободено. „На 06.12.2019 во Полициската …

Повеќе

Смилевски: Убеден сум дека со крајот на мандатот ќе имаме висок процент на реализацијата од ветените проекти

Велимир Смилевски, градоначалникот на скопската општина Бутел за 24 инфо вели дека реализацијата на планираното немало да биде успешна, доколу ја немал поддршката од жителите, централната власт и тимот со кој работи. За изминатите две години реализирани се повеќе проекти од инфраструктурата, комунални дејности, образование, социјална заштита и останати дејности каде …

Повеќе