Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Се пофали на Фејсбук: Шилегов доби нов член во семејството (фото)

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави убава вест.  Имено Шилегов се пофали дека неговото семејство се зголемило за уште еден член.  Станува збор за Тоби Шилегов, новото милениче на семејството.  Добредојде Тоби Шилегов 😊♥️ Публикувахте от Петре Шилегов в Петък, 31 юли 2020 г.  

Повеќе

Зошто вашата мачка нестрпливо ве чека пред врата кога си доаѓате дома?

Домашните миленичиња се навистина неодоливи и лојални и колку и да е популарното верување спротивно на тоа, мачките се приврзуваат кон своите сопственици речиси еднакво како и кучињата. Сопствениците на мачки сигурно забележале дека кога и да влегуваат дома, таа веќе ги чека пред вратата, евентуално тогаш доаѓа (а ако …

Повеќе

Што ги прави персиските мачки толку посебни?

Иако е факт дека сите мачки се прекрасни и посебни, одредени раси имаат уникатни карактеристики кои ги прават уште попосебни меѓу сите останати. Персиските мачки се една од најомилените раси, најпрво поради неодоливиот изглед, долговлакнесто крзно и округла и сплескана фаца, а потоа и затоа што се смирени, мрзливи и …

Повеќе

Нема сомнение: Ако чувате мачка, вие сте неверојатно интелигентна личност

Според некои истражувања, изборот на миленик е фактор кој покажува колку една личност е интелигентна. Па така, додека кучето ги прави луѓето среќни и весели, мачките ја стимулираат интелигенцијата на сопственикот. Најчесто луѓето избираат миленик кој одговара на нивниот карактер и со кој ќе успеaт да воспостават длабока конекција. Ова …

Повеќе

Тага во домот на Кетрин и Мајкл, останаа без значаен член на семејството

Откако се вратија од празничниот одмор на Занзибар, Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас ги дочека голема тага. Нивниот домашен миленик, кучето Фигаро, починало, а тоа многу тешко го поднеле сите дома. – Ти благодарам, драг мој Фигаро, за сите години од твоето пријателство и љубов. Многу ќе ми недостасуваш, …

Повеќе

Чувате мачка? Вака може да препознаете дали ви се лути

Домашните миленици, а особено мачките, може да бидат сосема тврдоглави и со тежок карактер, скоро како и луѓето. Сосема е погрешно да се верува дека сите мачки се однесуваат на еден начин, кучињата на друг, а папагалите на трет, бидејќи секое животно како единка има свој карактер, колку и да …

Повеќе

Сопствениците ги фотографираат своите мачки најмалку 7 пати дневно

Според анкета на OnePoll, спроведена на Националниот ден на мачките, 29 октомври, просечен сопственик поминува околу 1000 часови со своето милениче и го фотографира најмалку седум пати во текот на денот. Анкетата покажала и дека 42% од испитаниците имаат врамена фотографија од својата мачка или од друга и ја чуваат …

Повеќе

И тие сакаат љубов: Мачките лесно се поврзуваат со сопственикот

Грубата поделба меѓу најчестите домашни миленици вели дека кучињата се приврзуваат за сопственикот кој ги чува, додека пак, мачките се тврдоглави и ги интересира само чинијата да им е полна. Гордите сопственици на мачка, како домашно милениче, сметаат дека ваквото тврдење е сосема неточно. Оние кои имаат мачка точно знаат …

Повеќе