Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Богдановиќ за просторот кај „Треска“: Според деталниот урбанистички план од 2012 на тоа место има нула проценти зеленило, ние ќе понудиме нешто ново

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ во интервју за Канал 5 говореше за просторот кај поранешната фабрика „Треска“. -Критериумите кои ќе бидат утврдени за конкурсот за „Треска“ ќе бидат утврдени од комисијата која ќе биде формирана од градоначалникот, ќе бидат вклучени сите архитекти, сите луѓе кој се подносители на иницијативата, …

Повеќе

Центар ја прифати иницијативата за урбанистичко уредување на локацијата кај „Треска“

На вонредна седница, Советот на Општина Центар го усвои Заклучокот во кој се одлучи за начинот за тоа дека по пат на јавен конкурс ќе се уреди локацијата позната како поранешна “Треска”. Од страна на советниците на општината, со 12 гласа “за” се изгласа дека по пат на конкурс за …

Повеќе

Богдановиќ: Преговорите со „Никофон“ се во тек, се надевам на рационално решение во корист на жителите

Преговорите со сопственикот на „Никофон“ се во тек, но уште немаме ништо договорено. Јас верувам дека во интерес на жителите ќе најдеме заеднички јазик, вели во интервју за Ипортал градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ. Тој додава дека нивното барање како Општина е на тоа место да остане паркинг, но не …

Повеќе

800 илјади денари од Општина Центар за настраданите од земјотресот во Драч

Општина Центар се приклучува на останатите општини и прва точка на првата наредна седница на Советот, закажана за во вторник, ќе биде доделувањето на парична помош за настраданите во земјотресот во Драч, Албанија. „Мала, но и тоа како корисна помош, во овие тешки мигови за нашите соседи, со вкупен износ …

Повеќе

Како „Никофон“ дојде до земјиштето за барокната катна гаража

Петти април 2012 година, четврток. Советниците во општина Центар, во тоа време предводена од Владимир Тодоровиќ, на седница го носат изменетиот Детален урбанистички план за Голем ринг, во кој државното земјиште до „Аутомакедонија“ се збришува како паркинг за жителите во околните згради и добива намена Е2 и Б, за катна …

Повеќе

Богдановиќ: „Никофон“ брза да гради бидејќи сериозно ги покажуваме прекршоците

По барање на адвокатот на сопственикот на „Никофон“, Никола Настески, општина Центар имала неколку обиди да постигне договор со фирмата за обештетување, со цел земјиштето на кое треба да се гради катна гаража да остане паркинг и да не се гради деветкатница, рече градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ. „Имавме …

Повеќе

Богдановиќ на прес конференција ќе зборува за последните случувања со катната гаража на „Никофон“

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска на прес конференција ќе зборува за последните случувања со барокната катна гаража која „Никофон“, за која тој како градоначалник, но и жителите на околните згради сметаат дека не треба да се гради. Богдановиќ вчера јавно го повика сопственикот на „Никофон“, Никола Настески на …

Повеќе

Настески: Општина Центар води несериозни преговори за одолговлекување на постапката за изградба на катната гаража

Општина Центар и сопственикот на „Никофон“, Никола Настески преговарале до пред еден месец со цел да не почне изградбата на барокна катна гаража на паркингот кај „Аутомакедонија“, но Настески се повлекол од преговорите бидејќи градоначалникот Саша Богдановиќ нагласил дека ниту тој, ниту жителите не сакаат на тоа место да никне …

Повеќе

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај „Авто Македонија“целосно ќе ги „загуши“ граѓаните

Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богданивиќ, откако фирмата „Никофон“ со извршно решение од денеска го презема просторот и може да гради. На паркингот каде треба да никне барокна осумкатницата, утрово …

Повеќе

Богдановиќ: На местото на кафеаната „Кај Злате“ ќе има дневен центар за лица со посебни потреби

Државното земјиште кое било предвидено за градба во општина Центар ќе се пренамени во зеленило. Ова го кажа пред советниците градоначалникот на општината, Саша Богдановиќ, кој кажа дека со ова придонесуваат во значително зголемување на зеленилото во општината. „Кај Основното училиште „11 Октомври“ имало само обична барака, но никаде немало …

Повеќе