Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Казнети 297 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата по однос на мерката за носење лична заштита на лице регистрирани се 297 прекршоци, информира МВР. Министерството за внатрешни работи повторно апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид -19.

Повеќе

СДСМ: Разговараме за формирање Влада која се грижи за сите граѓани подеднакво

СДСМ започна сериозни, темелни преговори со претседатели и високи претставници политички партии кои се дел од новиот собраниски состав, за нов четиригодишен полн мандат на стабилно мнозинство во Парламентот и формирање посветена Влада, која ќе се движи брзо напред по европскиот пат и патот на економијата и на правдата, информираат …

Повеќе

Кривична за шестмина полицајци од Скопје: Врзале човек со лисици и го тепале

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција – Одделението за гонење на сторители на кривични дела на лица со полициски овластувања поднесе кривична пријава против шест полициски службеници вработени во СВР Скопје, поради основано сомнение дека на 18.05.2020 …

Повеќе

МВР: 365 прекршоци за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.08.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 365 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел  справување со Ковид -19.

Повеќе

СДСМ: Борба со криминалот и корупцијата е приоритет во преговорите за новата влада

СДСМ води сериозни преговори за формирање влада со полн четиригодишен мандат, поддржана од стабилно мнозинство во Парламентот, на која еден од главните приоритети ќе и биде борбата со криминалот и корупцијата на сите нивоа. соопшти партијата. -Задача на новата влада е да обезбеди ред и дисциплина во сите институции и …

Повеќе

СДСМ: Мицкоски со новите демогогии покажа дека е голем незнајко и манипулатор

Денеска, со нови демогогии и лаги на тема енергетика се јави Христијан Мицкоски човекот кој беше најлошиот директор на ЕЛЕМ и советник за енергетика на Никола Груевски, во време кога цената на струјата порасна до 100 отсто, се вели во партиското соопштение на СДСМ. „Мицкоски денес уште еднаш покажа дека …

Повеќе

СДСМ: Апсење новинари, упади и затворање медиуми е одлика на ВМРО-ДПМНЕ

Апсење новинари, упади и затворање медиуми, погазување на слободите на граѓаните и неистомисленици, таков беше односот на ВМРО-ДПМНЕ кон медиумите и критичката јавност, цели 11 години, реагираат од СДСМ по нападите на ВМРО-ДПМНЕ дека лидерот Зоран Заев етикетира новинари. „Поради таквиот однос на режимот на ВМРО-ДПМНЕ нашата држава со години …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Етикирањето новинари е одлика на хибридниот режим во кој Заев ја втурна државата

ВМРО-ДПМНЕ остро го осудува „недемократско постапување на Зоран Заев кон новинарите и медиумите, редејќи етикети, навредувајќи ги, пресметувајќи се, соопштија од партијата. Од партијата велат дека „вчерашното етикетирање на новинари дека се политички ориентирани било одлика на примитивизам. „Станавме земја во која Зоран Заев определува кој биле објективни медиуми во …

Повеќе

СДСМ: Започнува сериозни преговори за нов четиригодишен полн мандат и формирање посветена Влада

СДСМ започнува сериозни преговори со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите, за нов четиригодишен полн мандат на стабилно мнозинство во Парламентот и формирање посветена Влада, која ќе се движи брзо напред по европскиот пат и патот на економијата и на правдата, соопштија од Социјалдемократскиот …

Повеќе

СДСМ: Eвтината тарифа останува на сила се уште сме меѓу земјите со најниска цена на струја во Европа

Регулаторната комисија која ја донесе Одлуката за корекција за цената, е независна и високо професионална институција која во изминативе 2 години направи и спроведе одлични реформи во својот делокруг. Оттука, веруваме дека нивните одлуки се професионално димензионирани во насока на заштита на интересите и на граѓаните и на компаниите, стои …

Повеќе