Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Ве мачи несоница? Со овој метод ќе заспиете за неколку минути

Според истражувањата на експертите кои се занимаваат со спиење и когитивна бихевиорална терапија, количината и квалитетот на сонот е намален во зимските месеци кога деновите се кратки, а ноќите долги. Според нив, февруари е најлош месец за спиење, а доколку имате провлем со заспивањето, оваа единствена метода може да ви …

Повеќе

Колкава е штетата од една ноќ преспана со целосна шминка?

Секоја девојка која се грижи за себе знае дека спиењето со шминка е најлошото нешто што може да си го направи на себе и дека отстранувањето е задолжително. Што се случува со вашето лице утрото откако преспавте со шминка? Лицето е масно и нечисто, маскарата размачкана, трепките залепени, а и …

Повеќе

Овие грешки пред спиење ве чинат несоница и подочници

Недостатокот на сон влијае на физичкото и менталното здравје, а оние кои не добиваат доволно сон се склони на дебелеење, имаат слаб имунитет, променливо расположение и ризик од кардиовааскуларни болести. Во продолжение прочитајте кои фактори ви отежнуваат да заспиете. Алкохол Многумина веруваат дека чаша вино или пиво пред спиење помага …

Повеќе

Спиете на стомак? Откако ќе го прочитате ова ќе престанете

Научниците се сложуваат дека спиењето на стомак е лошо бидејќи може да предизвика болки во вратот, грбот и рамената, но и главоболки. Кога спиете на стомак мора да ја свртите главата лево или десно, поради што вратот цела ноќ е во неприродна позиција. Поради тоа се намалува протокот на крв …

Повеќе

Често имате кошмари? Ова се причините

Благодарение на развојот на технологијата, напредна изучувањето на мозочните активности за време на спиењето, па научниците и психолозите ширум светот ги објавија своите резултати. Но зошто имаме кошмари? Швајцарските и американските научници одржале експеримент во кој успеале да го пронајдат одговорот на ова прашање. Според нивното мислење, тоа е вид …

Повеќе

Најчестите погрешни постапки при детоксикација на телото

Детоксикацијата на телото ни е особено потребна по новогодишните и божикните празници, бидејќи нема кој не се опушта малку повеќе со јадење или со пиење алкохол. Но, за вашиот детокс да биде успешен, мора да се придржувате до правилата, но и да ги избегнувате трите најголеми грешки: Премалку течности Течностите …

Повеќе

Овие видови храна не треба да ги внесувате пред спиење

Ако имате проблеми со спиењето, тогаш многу е веројатно дека навечер јадете намирници кои го нарушуваат сонот. Пред да направите што и да е друго, започнете од менувањето на навиките за прехрана, особено навечер. Овие видови храна и пијалаци го нарушуваат сонот: Зачинета храна Зачинетата храна е вкусна, но поради …

Повеќе

4 вечерни активности со кои ќе ја победите несоницата

Речиси и да нема човек во светот кој немал проблем со тешко заспивање и несоница, во ситуации кога ништо не можело да помогне. Недостатокот на сон може да предизвика ужасни последици по нашето здравје. Но, дали сте се обиделе проблемот да го решите со помош на физичка активност? Трчање Кога …

Повеќе

Веќе никогаш несоница: Три нешта кои ќе ви помогнат подобро да спиете

Често се случува дури и да сме многу уморни, да не можеме да заспиеме и само да се превртуваме во креветот, а часовите да минат. Сте се обиделе на многу начини да го решите ова, но науката пронашла токму три нешта благодарение на кои подобро ќе спиете уште од денес. …

Повеќе

Сонувате ист сон секоја ноќ? Еве што тоа значи

На многумина им се случува еден ист сон да го сонуваат неколку ноќи една по друга, или пак да се повторува неколкупати во месецот и во годината. Причината за тоа има длабоко значење. Сонувањето ист сон значи дека потсвеста ни испраќа одредена порака, дека е време да се справиме со …

Повеќе