Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Адеми: Не се знае до кога ќе трае прекинот на наставата, седете дома и учете по електронски пат

Министерот за образование Арбер Адеми, денеска соопшти дека најверојатно учебната година нема да продолжи по завршување на првите одредени 14 дена кога се прекина наставата. -Учениците од училиштата организираат лекции и се вклучени во овој неформален образовен процес. За децата од предшколска возраст има едукативни емисии согласно нивната возраст. Ова …

Повеќе

Таблет компјутери за учениците на ЕВН паралелките во Скопје и Гостивар

ЕВН Македонија обезбеди таблет компјутери за учениците од специјализираните ЕВН паралелки за едукација и обука на електро монтери во Скопје и Гостивар, а со поддршка на Швајцарскиот проект Образование за вработување Е4Е@мк. овозможи пристап до онлајн платформата за учење „Канвас“. Првите таблет компјутери денеска им беа врачени на учениците во …

Повеќе

Детектор: Повеќе од половина од граѓаните не се задоволни од квалитетот на образованието

Помалку од тројка е средата оценка кај граѓаните ја дадоа за образованието, покажува последното истражување на јавното мислење кое за потребите на емисијата „Детектор“ го спроведе Институтот за политички истражувања од Скопје. Најслаба оценка добило средното образование – 2,79, нешто подобро е оценето високото образование – 2,84, а средната оценка …

Повеќе

Сребро и бронза за македонски ученици на Олимпијадата по природни науки во Доха

Македонски ученици освоија сребрен и бронзен медал на 16. Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки (физика, хемија и биологија) што се одржа во Катар од 3 до 12 декември. Во конкуренција меѓу 400 учесници од 70 земји, сребрен медал освоија  Никола Спировски, деветтоодделенец во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ во Скопје …

Повеќе

Адеми: Очекувам да се преземат педагошки, евентуално и други мерки за учениците кои оштетувале

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 рече дека бил згрозен од случувањата во училиштата како што можеше целата јавност да види од видеата. „Секако дека образованието е секогаш тема на која има што да се каже и слушне. За видеата кои ги видовме, …

Повеќе