Зеленски: Американските тенкови Абрамс пристигнаа во Украина

од Vladimir Zorba

Американските тенкови Амбрас пристигнаа во Украина, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Добри вести од министерот (за одбрана) Умеров. Тенковите на Абрамс се веќе во Украина и се подготвуваат да ги засилат нашите единици“, објави Зеленски на својот канал Телеграм, пренесува Ројтерс.

Американскиот претседател Џозеф Бајден минатата недела изјави дека првите американски тенкови од типот Абрамс ќе и бидат доставени на Украина оваа недела.

Слични содржини