Почетна / TOP NEWS / Се продава најубавото Ferrari во историјата за 11,5 милиони евра

Се продава најубавото Ferrari во историјата за 11,5 милиони евра

Тоа е најубавиот автомобил што некогаш е направен? Многумина го дефинираат овој црвен кабриолет како најубавото постоечко возило на Ferrari, пишува Daily Telegraph.
Ferrari 250 GT California Spyder е еден од најбараните автомобили повеќе од половина век. Произведен во 1960 година автомобилот била сопственост на анонимен Британец, кој го чувал и го негувал последните 11 година. Возилото ќе биде продадено од аукциската куќа Bonhaувалms на аукција во Скотсдејл, државата Аризона, на 19 јануари.

Автомобилот е поддржан грижливо и чуван со украси насловнени како библија за класични автомобилски октани. Поранешниот предводник на Top Gear Крис Еванс поседува црна верзија на автомобилот. Тој го купил моделот од 1961 година за 6 милиони фунти. А, пред тоа, возилото било во сопственост на актерите Џејмс Кобрн и Стив Макквин.

Цените продолжија да се зголемуваат по купувањето на Ferrari-то од Еванс и се очекува наддавање за овој автомобил да достигне 10 милиони фунти (11,5 милиони. Евра) на аукција во САД.

Spyder-от ги исполнува сите барања на богатите љубители на автомобилите и има добитна комбинација од дизајнот на компанијата Pininfarina, каросерија Scaglietti и легенрадниот 3-литарски V12 мотор.

Метју Бродерик го користи истиот модел во филмот “слободен ден на Ферис Бјулр”. Но, бидејќи вистинскиот автомобил е премногу вреден за да биде користена во акробациите, таа била заменета со копија.