Почетна / Актуелно / (ВИДЕО) Рускиот министер за одбрана замавна со прст на САД: Нема да дозволиме да преговарате со нас од позиција на силата

(ВИДЕО) Рускиот министер за одбрана замавна со прст на САД: Нема да дозволиме да преговарате со нас од позиција на силата

Порано таква барање направи американскиот колега Џејмс Матис.


Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис, вчера рече дека САД “се отворени за обновување на соработката” со Русија, но ќе им обезбеди можност на американските дипломати да водат преговори со Москва “од позиција на сила”, пренесе ТАСС.

На состанокот на министрите за одбрана на земјите од НАТО во Брисел, пензионираниот генерал Матис ги предупреди своите колеги дека Алијансата е опкружена од “капија од нестабилност”, која делумно се должи на активностите на Москва.
“2014 година ни ги отвори очите за една нова реалност: Русија употреби сила за да ги промени границите на еден од суверените соседи, а на границата на Турција се појави” Исламска држава “и воведе безмилосно вид на терор, чија цел е да освојува територии и да воспостави калифат “, рече тој.

“Остануваме отворени за можностите да ги повратиме партнерските односи со Москва, но во своите очекувања продолжуваме да сме реални и ќе им обезбедиме на нашите дипломати можности да водат преговори од позиција на силата”, вели Матис.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска одговори на зборовите на Матис, истакнувајќи дека Русија е подготвена да гради односи со американската страна, но обидите за дијалог од позицијата на силата се бесперспективни, пренесе РИА “Новости”.

Шојгу истакна дека очекува на средбата меѓу началникот на Генералштабот на Русија Валериј Герасимов и американскиот колега Џозеф Данфорд Москва да добие појаснување за позицијата на Пентагон. Двајцата високи воени генерали ќе се состанат во главниот град на Азербејџан, за да разговараат за воената соработка и мерки за спречување на инциденти во текот на заедничката активност.

За RT во четвртокот заменик-претседателот на комисијата за одбрана Јуриј Швиткин го советува шефот на Пентагон Џејмс Матис да се запознае со историјата на Русија, пред да дава изјави дека со Москва треба да се зборува “од позицијата на силата”.

“Никогаш нема да дозволиме со нашата земја да се зборува од позиција на сила. Би советувал оној кој го вели (Џејмс Матис) Да се ​​сети од лекциите од историјата и попрецизно да се запознае со историјата на Русија. И ќе му стане јасно дали вреди да се разговара со неа “од позицијата на силата”, изјави рускиот пратеник.