Актуелно
Почетна / Спорт / Ферари го привлече помладиот брат на Леклер

Ферари го привлече помладиот брат на Леклер

Тимот на Ферари го привлече Артур Леклер, помладиот брат на пилотот во Формула 1, Шарл Леклер. 19-годишниот конкурент веќе е дел од пилотската академија на „Скудерија“ и ќе се натпреварува за силниот тим на Према во 2020 година во регионални и европски првенства.

– Чест ми е да објавам дека ќе се приклучам на пилотската академија на Ферари. Благодарен сум за поддршката и довербата во мене. Јас со нетрпение очекувам сезоната да почне. Према е еден од најдобрите тимови во подготвителните серии, рече младиот Артур.

Неговиот брат, Шарл, стана првиот пилот што од академијата успеа да си освои место во тимот од Маранело.

loading...