“Сирија: Турција ја  саботиран коалицијата против Даеш”, пишува во насловот весникот . “Фигаро”, користејќи го  арапското име на “Исламска држава”.

_86845890_b24122e7-a066-41d6-8462-8d2e1fdbf4f7
Весникот , инцидентот со соборувањето на рускиот воен авион од турски борбени авиони  го карактеризира како невиден, н и ги цитира  турските власти дека нивните акции не биле насочени против одредена земја, а беа земени мерки за заштита на територијалниот суверенитет на Турција. Весникот потсетува дека Русија веќе неколку наврати била обвинувана за кршење на турскиот воздушен простор.

Сега најкомплицираните задача е да се спречи влошување на тензиите меѓу Москва и Анкара и да не се дозволи ситуацијата да излезе од контрола, пишува “Дејли телеграф”.

“Ако Путин си игра со оган, конечно ќе се изгори”, вели аналитичарот на весникот Најт Кофлин. Соборениот во турскиот воздушен простор руски авион ќе стане лекција за Путин, кој неодамна живееше со верувањето дека едвај некоја НАТО земја ќе се одлучи да ги влоши односите со Русија, пишува Кофлин.

Треба при тоа да се напомене дека самата НАТО со  години  им гледа низ прсти на провокативни  и агресивни дејствија на Кремљ во различни региони, било да е тоа во Грузија, Украина или балтичките земји, додава авторот на “Дејли телеграф”.

Невидените активности на Турција – за прв пат од 50 години членка на НАТО пука и урива руски воен авион – носат крајно провокативни  карактер. Можните последици од оваа одлука на Турција и ја заледуваат  крвта, пишува во. “Дејли мејл”.

Турција веројатно горела  од желба да тргне руски авион, пишува  “Индипендент”, кој забележува дека дури рускиот Су-24  и да влегол во турскиот воздушен простор, тоа било  сосема кратко. Според весникот турските власти биле лути, дека во последните недели Русија редовно го прекршила турскиот воздушен простор, а освен тоа во овој случајов Турците дејствувала во име на оние што се борат против режимот на Асад сириски туркмени, по чии позиции било бомбардирањето  на  руската авијација.

Според . “Гардијан” сепак рано е да се суди дека се ова  ќе доведе до сериозни последици за односите меѓу НАТО и Русија и тоа се гледа од стремежот на сите заинтересирани страни да го разгледуваат инцидентот во рамките на односите меѓу двете држави, а не да го кренат на  ниво на НАТО ./ различни Агенции

Слични содржини