Ридли Скот за негативните критики за филмот „Наполеон“ во Франција: „Французите не се сакаат ни себеси“

од Vladimir Zorba

Ридли Скот ги отфрла негативните критики кои се објавени во Франција за неговиот нов еп „Наполеон“, кои се речиси исто толку позитивни во таа земја.

Реализацијата, во која Хоакин Феникс ја игра насловната улога, а Ванеса Кирби како љубовта на Наполеон кон Џозефина, ги подели критичарите, а „Фигаро“ објави рецензија во која се наведува дека името на филмот на Скот треба да се смени во „Барби и Кен под империјата“, пишува Variety.

Покрај тоа, биографот на „Наполеон“, Патрис Џунифр, исто така изјавил дека режисерот направил „антифранцуски и пробритански“ обид да ја преработи историјата.

Сето ова, сепак, не влијаеше на Скот.

„Французите не се сакаат ни себеси“, изјави режисерот за Би-Би-Си, кога новинарите му упатија такви критики. „На толпата во Париз навистина и се допадна“, додаде тој.

Ридли Скот, познат како филмаџија без влакна на јазикот, претходно му рекол на историчар, кој го критикувал дека не се грижи за точноста на одредени детали од биографијата на Наполеон, да „си најде живот“.

Имено, историчарот Ден Сноу ги критикуваше деталите од трејлерот на филмот на TikTok, истакнувајќи дека Марија Антоанета ја скратила косата кога отишла на бесилка, додека во филмот имала долга коса, а Наполеон тогаш не бил присутен. . Му пречело тоа што во трејлерот изгледа дека Наполеон пука во пирамидите во Египет, што во реалноста не било така.

Меѓутоа, кога режисерот бил запрашан во интервју за „Њујоркер“ како ги коментира ваквите оценки, Скот му рекол на историчарот: „Најди си живот“.

Исто така, тој изразил очекување дека сега можеби конечно ќе ја добие долгоочекуваната награда, пренесува Variety.

„Знаете, сè уште немам освоено Оскар. Ако некогаш го добијам, ќе кажам: „Па, беше е*ано време!“, изјави режисерот.

Слични содржини