Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Samsung Galaxy S20 + нема да има приклучок за слушалки

Samsung Galaxy S20 + нема да има приклучок за слушалки

Продолжува истекувањето на информации околу новите модели на Samsung, кои ќе ги видиме на 11 февруари. Веќе знаеме дека серијата ќе се вика Galaxy S20 и ќе вклучува три модели со различни цени и можности, а извори од XDA Developers продолжуваат да откриваат детали за еден од нив – Galaxy S20 +.

Од новата серија детали разбираме дека уредот ќе има дисплеј со резолуција од 3200 x 1440 пиксели, што значи дека е со сооднос 20:9, што ќе го направи малку подолг. Оваа резолуција ќе ја понудат и другите модели во серијата. Добивме потврда дека панелот ќе поддржува освежување на 120Hz, но само кога користите FHD + резолуција, а со целосна резолуција ќе работи на 60Hz.

На екранот ќе има вграден ултразвучен сензор за отпечатоци, но не е познато дали е подобрен во однос на Galaxy S10, кој доби контроверзни оценки. Како што стана јасно, дисплејот ќе има отвор за селфи-камерата, која е во центарот, слично на Galaxy Note10.

Од другите детали, дознаваме дека ќе се поддржува брзо полнење при 25W, RAM меморијата е 12 GB, а за датотеки има 128 GB меморија. Уредот ќе доаѓа со батерија од 4500 mAh и нема да има вообичаен приклучок за слушалки, но ќе доаѓа со USB Type-C слушалки. Потврдена е и опцијата за снимање на 8К видео.

loading...