Шоле: Нема рок за договор, да се исполнат сите обврски, вклучително и ЗСО, но согласно Уставот

од Radmila Tasevska

Косово мора итно да се ангажира со Србија. САД целосно го поддржуваат предлогот и напорите на европските партнери со цел да се постигне правно обврзувачки договор, а дијалогот е вистинскиот начин да се дојде до таму, изјави во заедничкото интервју за група медиуми, меѓу кои и KoSSev, високиот советник на американскиот Стејт департмент Дерек Шоле.

Заедно со пратеникот Габриел Ескобар, Шоле ја предводеше американската делегација што го посети регионот.

Тие денес се сретнаа со косовскиот премиер, претседателот, членовите на Српската листа и претставници на опозицијата.

Шоле вели дека е задоволен и оптимист по денешните разговори, а ги слушнале и гласовите на косовските Срби кога станува збор за нивните права, пренесува KoSSev.

Тој нагласи дека САД одржуваат силни врски со Приштина и дека неговата земја ја споделува визијата за Косово како мултиетничко, суверено, независно и просперитетно.

Истовремено, тој додава дека САД ја споделуваат визијата за целосна интеграција на Косово во евроатлантските и европските структури.

Тој вели и дека сакаат Косово да биде вистински лидер во регионот во промоцијата на човековите права“, но истовремено нагласува дека на тој пат има многу предизвици и дека сакаат Косово да ја „слави својата различност“ и дека се почитуваат правата на сите жители.

Американските власти во разговор со новинарите потврдија дека нема рок за конечниот договор меѓу Белград и Приштина.

Од друга страна, тие нагласија дека очекуваат Косово да ги исполни сите обврски, вклучително и ЗСО, бидејќи тоа е ратификуван договор и „меѓународна обврска“.

Сепак, тие нагласија дека ова тело треба да биде во согласност со косовскиот устав.

„Ние нема и нема да го поддржиме аранжманот на Република Српска или нешто што не е во согласност со Уставот“, рече Шоле.

Од друга страна, тој истакна дека САД го поддржуваат европскиот предлог и оти треба да се водат нови разговори што е можно поскоро.

„Веруваме дека се наоѓаме во многу критичен момент. Сметаме дека Косово и Србија треба итно да се вклучат во дијалог под посредство на ЕУ, која работи на постигнување сеопфатен договор за нормализирање на односите во центарот на заемното признавање“, рече овој функционер.

Иако не ја прецизираше и не ја потврди следната средба на високо политичко ниво, оградувајќи дека дијалогот го водат европските партнери, по разговорот со Курти и Османи сподели позитивни впечатоци, односно дека претставниците на Приштина изразиле желба за дијалог.

По последните тензии на северот на Косово, Шоле признава дека ситуацијата е влошена, но повикува и на разговори за интеграција, односно напредок, а не стагнација.

„Мораме да го прекинеме овој циклус на стагнација и сакаме да ја фрлиме нашата енергија кон европската интеграција и да трошиме помалку енергија за управување со кризи“, рече Шоле.

Тој најави и дека истите пораки ќе ги пренесе утре во Белград, каде се очекува да разговара со српскиот претседател.

Слични содржини