Србија, Австрија, Хрватска и Словенија ќе примат 12.000 бегалци

од desk3

 

Четири од единаесет држави долж западнобалканскиот пат на мигрантите, се обврзаа дека ќе примат вкупно 12.000 бегалци. Четвртина од таа цифра ќе бидат примени во Србија, изјави денеска портпаролката на ЕК, Наташа Берто.

мигранти3

Таа додаде дека Србија ќе прифати 3.000, Австрија 4.000, а Хрватска и Словенија по 2.000мигранти кои ќе бидат распоредени во прифатни центри, јави Танјуг.

Запрашана дали Комисијата е задоволна со таа цифра со огле дека претседателот на ЕК побара сместување на 50.000 луѓе долж западнобалканската рута, Берто даде оптимистичен одговор.

– Планот е да бидат сместени 50.000 луѓе до крајот на годината, а за три дена веќе решивме престој на 12.000, изјави таа./МИА

loading...

Слични содржини