Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Светски ден за борба против туберкулоза, имаме континуиран пад на бројот на заболени

Во 2019 година во нашата земја биле регистрирани 199 случаи на туберкулоза со што Република Северна Македонија за прв пат се вбројува во земјите со ниска стапка на инциденца на туберкулоза, информираат од Институт за белодробни заболувања и туберкулоза по повод 24 Март – Светскиот ден за борба против туберкулоза. …

Повеќе

Карлеуша мудрува за коронавирусот: Нејзините изјави предизвикаа бес кај многумина (ФОТО)

Јелена Карлеуша се декларира себе како веган и заштитник на правата на животните, а на Инстаграм сподели порака која згрози многумина. „Вирусот корона не би постоел како проблем ако бевме вегани“, напиша таа. Во меѓувреме, објави и фотографија како носи заштитна маска. Тоа барем малку даде надеж дека конечно ја …

Повеќе

Овие хороскопски знаци се најголемите хипохондрици

Зодијакот ја дефинира нашата личност и ни покажува начини на кои размислуваме и како се однесуваме. Така е и со здравјето, односно нашиот пристап кон болестите. И при најмала болка, следниве пет знаци веднаш помислуваат на најлошото. 1. Девица Девицата е најголем хипохондрик. Постојано прави некои истражувања и замислува дека …

Повеќе

Затвор и парични казни за кривични дела против здравјето на луѓето

Парични и затворски казни предвидува Кривичниот законик за кривични дела против здравјето на луѓето, пренесување заразна болест или непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Во член 205 од КЗ се наведува дека „тој што со кршење на прописи или наредби со кои надлежен орган определува прегледи, дезинфекција, издвојување …

Повеќе

Тешко болната Шенон Доерти за ракот: Има денови кога сум депресивна, но туркам

Шенон Доерти се бори со тумор во четвртиот стадиум, со поддршка од своите најблиски. Ѕвездата од серијата Беверли Хилс отворено зборува за тоа како неколку од нејзините приајтели се покрај неа и ја подржуваат да води здрав живот за време на борбата. „По година дена борба со ракот кој се …

Повеќе

Многумина ќе бидат изненадени: Вака изгледа вистинскиот живот на Џастин Бибер

Канадскиот пејач во последните неколку месеци во потполносот го смени начинот на живот. Тој неодамна призна дека од 19 години живеел во пекол поради дрогата која го правела агресивен, насилен и себичен и дека од себе оддалечил луѓе кои ги сака. Сепак, со текот на времето успеал да се отараси …

Повеќе

НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА: Што е епидемија, а што пандемија?

Во време кога светот живее во постојан страв од масовно заразување со коронавирусот, СЗО предупредува дека засега нема црвен аларм за пандемија, туку дека се работи за епидемија на територија на Кина и вонредна состојба во другите земји каде се регистрирани случаи на заразени. Но, најпрво да ја воочиме разликата …

Повеќе

По Елтон Џон и таа го изгуби гласот па ја откажа турнејата

Познатиот британски музичар, Елтон Џон, неодамна низ солзи го прекина концертот во Нов Зеланд, на кој настапуваше во рамките на својата тирнеја, поради губеше на гласот, а сега тоа и се случи и на уште една поп пејачка. Лана дел Реј поради настинка и губење на гласот морала во последен …

Повеќе

И отрнала раката и преку ноќ останала парализирана: Поранешната манекенка не се предава

Дизајнерката и поранешна манекенка Сониа Вера (46) едно утро во јуни 2017 година се разбудила со отрната рака, за која не ни помислила дека ќе ѝ го смени животот. Таа мислела дека добила срцев удар и отишла во болница, но таму и рекле дека треба да отспие и дека тоа …

Повеќе

Зика, ебола, птичји грип, сега и корона… Епидемии кои му беа закана на човештвото

Во светот моментално владее паника и страв од епидемијата со коронавирусот, која изби во Кина и би можела да прерасне во пандемија. Според СЗО, веќе има нас 2700 потврдени случаи на коронавирусот во Кина, 106 лица починале, а низ светот има уште 37 случаи. Но, не беше многу одамна кога …

Повеќе