Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Клиниките добија заштитни маски испечатени на 3D принтери

Екипата на иницијативата за печатење медицинска опрема вчера достави околу 500 маски на голем дел од клиниките. Планот е да се изработат најмалку 6.000 заштитни маски со визири во најкраток можен рок. – Во текот на вчерашниот ден беа доставени околу 500 маски во следниве институции: ЈЗУ Урологија, ЈЗУ УГАК, …

Повеќе

Манчевски апелираше граѓаните да ги консултираат институциите и да вадат документи по електорнски пат

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, потсети дека граѓаните имаат можност електронски да ги добиваат најчесто бараните документи онлајн, а по електронски пат да се консултираат и со институциите. „Во насока на сите мерки кои ги презема владата за справување со Ковид-19, сите кои имаат потреба од услуги …

Повеќе

По поминати 40 години во институција, Мирсат и Васка добија свој дом

Досегашните штитеници на Заводот за заштита и рехабилитација во Банско, партнерите Мирсат Мемедов и Васка Николова, по поминати 40 години во институцијата, од денес живеат самостојно во куќа во селото Добрејци. Нив денес ги посети дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, која истакна дека едни од …

Повеќе

Бројот на несреќи од плински боци расте, институциите си ја префрлааат одговорноста еден на друг

По трагедијата во кумановското село Романовце, каде при експлозија на плинска боца загинаа три деца и еден повозрасен човек, а има и три повредени, повторно го актуализира прашањето за безбедното ракување со овие уреди, како и техничките контроли што се вршат врз нив. За да се заштеди пари, граѓаните најчесто купуваат …

Повеќе

Исчезнува ли полека културното наследство во Скопје?

По се изгледа дека досегашниот начин на кој се третира урбаното планирање и културното наследство во Скопје и Македонија е нефункционално. Тоа го докажува и неодамнешната загуба на уште еден споменик на културата изграден од почетокот на далечната 1930-те години. Имено, станува збор за објект кој беше лоциран на улицата …

Повеќе

Заев: „Службен глас“ – нова алатка за транспарентност на владините институции

Сите ние кои сме дел од јавниот сектор имаме обврска да комуницираме отворено и да бидеме еднакво блиску со сите граѓани. Нашата услуга треба да биде навремена и со еднаков квалитет до секој човек, до секоја заедница, порачува премиерот Зоран Заев по повод ставањето во функција на „Службен глас“  – …

Повеќе

Тасева: Нефункционалноста на системот ги обесхрабрува вработените да пријават корупција

Поради нефункционалноста на системот, вработените се уште не се охрабрени да пријавуваат случаи на корупција или други незаконитости во работењето, изјави претседателката на  Транспаренси Интернешнл-Македонија, Слаѓана Тасева, на денешната обука насловена како „Улогата на укажувачите во борбата против корупцијата“. Тасева потенцираше дека според согледувањата, се уште не заживеал системот и …

Повеќе