Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Казнети 82 лица кои не носеле заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие од страна на министерството за внатрешни работи констатирано е дека: По однос на забраната за движење на ниво на целата држава 104 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 76 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни …

Повеќе

Нови 29 казнени налози од ОЈО Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 29 лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, соопштија од ОЈО Скопје. -Сите обвинети, во одделни кривично-правни настани, го прекршиле полицискиот час на територијата на …

Повеќе

Казни од по 2 000 евра за 25 лица од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе 20 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 25 лица обвинети за кривично дело и непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Двајца од обвинетите не ја почитувале наредбата за задолжителна самоизолација. Другите, …

Повеќе

Горат социјалните мрежи: „Во шума е забрането, а во црква од иста лажичка е дозволено“

Поради зголемената опасност од појава на пожари на отворен простор, воведена е забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 6 до 20 часот. Забраната почна да важи од утрово и ќе трае сè до нејзино отповикување. За непочитување на оваа забрана на физички лица затекнати да се …

Повеќе

За непочитување на полицискиот час, 22 скопјани ќе платат по 2.000 евра казна

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе казнени налози против 22 лица обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите, во одделни кривично-правни настани, не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата …

Повеќе

МВР: Приведени 36 лица не го почитувале полицискиот час

Согласно податоците МВР ја соопшти статистиката по однос на ограничување на движењето на граѓаните како една од мерките за справување со коронавирусот во текот на изминатото деноноќие. Вкупно 56 лица не ја почитувале забраната за ограничување на движењето, од кои 1 лице е на возраст над 67 години, а 2 …

Повеќе

Инспекторите на терен, затворени уште 4 кафеани и 40 кафемати

Затворени се четири угостителски објекти во Битола, Гостивар и Тетово кои не ја почитувале забраната за работа, а надвор од употреба се ставени 40 кафемати во Скопје, Охрид и во Гостивар, при надзорите што ги спровеле пазарните инспектори од 6 до 8 месецов во однос на почитување на мерките и …

Повеќе

АХВ: За четири дена изречени се 22 мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) од 28 март до 1 април спроведе 277 надзори во повеќе градови низ државата. Притоа изрече пет решенија на месарници и маркети за констатирана лоша општа хигиенска состојба и им нареди веднаш да извшат дезинфекција, дератизација и дезинсекција. Како што соопшти на претседателката на …

Повеќе

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани за казни за непочитување на полициски час

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе 38 предлози за казнени налози против вкупно 43 лица за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Предложени се и казни од по 2.000 евра за секој од нив. Од ЈО соопштија дека сите обвинети во различни периоди и на различни локации во …

Повеќе

Полицискиот час го прекршиле 46 лица, петорица од нив се пензионери

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие:На територијата на државата на 101 лица им се издадени решенија за изолација, а 217 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лица во изолација и самоизолација, констатирано е дека во два различни случаи, две …

Повеќе