Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

По средба со Зекири и Манчевски во самоизолација

Минситерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски објави на Фејсбук дека е во самоизолација поради средба со потпретседателот на СДСМ, Муарем Зекири, кој е позитивен на Ковид 19. „Согласно препораките на епидемиолозите, поради средбата со мојот другар и колега Мухамед Зекири, во наредните девет дена ќе бидам во самоизолација. …

Повеќе

Манчевски: Владата останува на заложбите за отворено партнерство, инклузивност и транспарентност

Советот за координација и следење на процесот на Отворено владино партнерство (ОВП) и на Националниот акциски план за ОВП 2018-2020, денеска одржа конститутивна седница, на која се обрати министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, кој се осврна на заложбите на Владата за отворено партнерство, инклузивност и транспарентност. Манчевски, …

Повеќе

Манчевски: Ќе го предадеме изворниот код на StopKorona! на независни експерти

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на „Топ Тема“ на „Телма“ ТВ дека со новата апликација StopKorona! за следење на граѓаните кои имале контакт со заболено лице, се гарантираат безбедност на личните податоци, нешто што предизвикува најголема грижа кај граѓаните. – Се обидовме и успеавме во тоа да …

Повеќе

Манчевски: Ако продолжи кризата, не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

За тоа како моменталната состојба со Ковид 19  влијае на  економските фактори, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. -Ако продолжи да трае кризата во наредните неколку месеци, не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување. Ова …

Повеќе

Додека даваше изјава, синот на Манчевски се појави во позадина (ВИДЕО)

Додека министерот Дамјан Манчевски одговараше на прашања за вечерашното издание на „Клик Плус“ на ТВ 21, неговиот син се појави во позадина, што предизвика смеа кај неговиот татко и водителот.

Повеќе

Од понеделник операторите ќе го прекинат реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски очекува позитивен ефект од стапувањето во сила на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, заради фактот што, како што вели, во атмосфера на прилично голема недоверба меѓу операторите и радиодифузерите сите сме приморани да седнеме на маса и да најдеме брзо …

Повеќе

К-15 нема да важи за рамковно вработените кои седат дома, тврди Манчевски

жМинистерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска изјави дека К-15 нема да важи за вработените во администрацијата кои беа вработени по Рамковен договор, а седеа дома. Ова право ќе важи само доколку прифатат прераспределување. – Апсолутно ќе се погрижиме овој договор да не важи за таканаречените рамковно вработени …

Повеќе

Манчевски: Пластичните картички ќе бидат минато одиме на интеграција на документи

Системот за електронски здравствени картички не функционира и ќе се укинува, а граѓаните ќе имаат унифицирана можност за ваква идентификација користејќи ја технологијата, истакна министерот Дамјан Манчевски на јавната трибина за дигитализација во Тетово. Исто така се очекува и електронска координација на институциите со цел да не се земаат два …

Повеќе

Манчевски за МИА: Со политизацијата на администрацијата се уште се бориме, решение начинот на избор на директорите

Реформите во администрацијата и влијанието што врз тој процес ќе го имаат активностите што следуваат со техничката влада за предвремените парламентарни избори, атрактивноста за вработување во јавниот сектор, плановите за оптимизација на институциите, се дел од темите на кои разговараме со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Главни …

Повеќе

Манчевски: Во администрацијата се вработува согласно потребите на институциите, а не потребите на власта

Конечно, после долго време во администрацијата се вработува согласно потребите на институциите, а не согласно потребите на партијата на власт, вели Министерот за информаичко општество, Дамјан Манчевски. Според него, вработувањата нема да престанат, затоа што институциите постојано имаат потреба од пополнување на места кои од различни причини се испразнуваат. „Конкретно …

Повеќе