Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Не го почитувале полицискиот час: Предложени казни од по 2000 евра за 29 лица од Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје до судот денеска достави предлози за издавање казни од по 2 000 евра против 29 лица кои го прекршиле полицискиот час. – Обвинетите не постапиле согласно Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија и за време на полицискиот час …

Повеќе

Засилени контроли од МВР во таргетираните подрачја со поголем број на новозаразени со Ковид 19

Владата на вчерашната седница одлучи да нема полициски час, откако Комисијата за заразни болести во понеделникот достави предлог до Владата за полициски час во местата каде има најголем број заболени. Наместо тоа, ги задолжи МВР и инспекторатите да вршат засилени контроли во подрачјата со поголем број новозаболени од коронавирус. Владата …

Повеќе

Враќање на полицискиот час од 22 од 5 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести ќе го достави својот предлог до Владата за повторно да се врати полицискиот час. Според наши извори полицискиот час ќе почнува од 22 часот до 5 часот и ќе важи за критичните места каде има зголемен број на заболени од короанвирусот. Во земјава вчера беа регистрирани …

Повеќе

Комисијата одлучува: Ќе бидеме ли слободни, или пак со полициски час?

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе се одлучува дали повторно во земјава ќе биде воведен полициски час или ќе се пристапува поригорозно кон веќе донесените мерки, како носење заштитина маска, држење растојание од два метри и негрупирање, со цел спречување на ширењето на вирусот КОВИД-19. …

Повеќе

Општина Карпош: Оние кои сакаат да вршат дејности претстојниот викенд да се пријават на емаил

Како резултат на новите одлуки од Владата, а во врска со коронавирусот, Општина Карпош ги известува сите фирми кои вршат достава на храна / лекови, а кои веќе имаат добиено известувања од Општината за вршење на дејност и во полициски час – дека истите и понатаму имаат важност претстојниот продолжен …

Повеќе

Горат социјалните мрежи: „Овој пат полициски час, ама за озбилно. Кажете им у Чаир и Сарај“

Откако вчера беше објавена владината одлука за полициски час кој ќе трае три дена, почнувајќи од вечерва, па се до понеделник наутро, огромен број реакции и коментари ги преплавија социјалните мрежи. …Знаете како функционира карантин во Македонија? Здравите седат дома, за болните да можат слободно да шетаат без никого да …

Повеќе

Тридневен полициски час во половина Македонија

По зголемениот број новодијагностицирани случаи со Ковид-19 во земјава и за ефикасно спречување на ширењето на коронавирусот, Владата донесе одлука да се воведе целосна забрана на движењето на сите граѓани во Скопје, во сите сите скопски општини и во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце. …

Повеќе

Албански државјани илегално влегле во земјава и си се шетале во полициски час на Рамазан Бајрам

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка против три лица, државјани на Република Албанија, кои илегално влегле во земјава, а од полицијата биле затекнати на подрачјето на Маврово Ростуше како се движат за време на полицискиот час. „Обвинетите, на 24 мај, на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше, ги прекршиле правилата …

Повеќе

Времето за носење одлука на Владата тече, по двата продолжени карантини во најава трет

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник. Причината, како што појасни министерот за здравство Венко Филипче, се должи …

Повеќе

Му дале знак за запирање: Директорот на „Македонија пат“ не застанал на полициски пункт во Тетово

На 20.05.2020 околу 21.20 часот на улицата Илинденска во Тетово, полициски службеници дале знак за запирање на возило „range rover“ со скопски регистарски ознаки, кое не застанало и продолжило со движење кон Гостивар. Во 21.40 часот на наплатната рампа Желино возилото било запрено од полициска патрола и било констатирано дека …

Повеќе