Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

На денешен ден роден Тоше Проески, ќе наполнеше 39 години

На 25 јануари 1981 година е роден Тоше Проески, за кој нескромно може да се каже дека е еден од најдобрите и најхаризматичните вокали и во Македонија, но и на територија на целиот Балкан. Во текот на својата кариера тој соработуваше со многу македонски и балкански музичари, продуценти и композитори. …

Повеќе

Тоше Проески добива улица во селото Јабука кај Панчево

Еден од најдобрите пејачи од пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа во 2007 година, ќе добие улица во селото Јабука во близина на Панчево. Предлогот улица во селото Јабука кај Панчево, во која живеат голем број Македонци, да го носи името на починатиот македонски пејач, упатен е …

Повеќе

Џеј, Мина, Тоше… Што слуша Лука Дончиќ пред натпревар?

Лука Дончиќ е одличен кошаркар, со словенечко потекло, кој во моментов игра во Далас Маверикс. За магазинот „Slam“ тој неодамна открил дека иако уште од 13 години заминал од Словенија во Шпанија, сè уште ја обожава музиката која потекнува од екс-ју просторите. Па така, тој открива дека на прво место …

Повеќе

Марија Шерифовиќ ја испеа „Боже чувај ја од зло“ (ВИДЕО)

Неодамна Марија Шерифовиќ одржа концерт под наслов „Втората страна на плочата“ (Druga strana ploce) и на публиката во Белград ѝ раскажуваше за Тоше Проески. Таа за првпат прозборе за нивното пријателство: „Има само еден изведувач со кој сакав да снимам дует. Но, во овој универзум, во оваа епизода од животот …

Повеќе

Адријана Будимир: Лилјана Петровиќ ми го уништи животот

Иако приватниот живот на Тоше Проески беше таен, сепак не поминуваше незабележано. И покрај тоа што го поврзуваа со многу девојки, неговите пријатели тврдат дека имал само една голема љубов, ракометарката Андријана Будимир, со која беше во долгогодишна врска со прекини. Тие ја започнаа врската во 2001 година, а по …

Повеќе

Секогаш во нашите срца: 12 години без Тоше Проески

Поминаа 12 години од денот кога цела Македонија, но и Балканот, се разбудија слушајќи ги шокирачките вести – Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа во Хрватска. Часовите минеа, луѓето чекаа некој да ја демантира оваа вест, но официјални потврди доаѓаа од повеќе страни. Тоше загина во трагична сообраќајка кај Нова …

Повеќе