Турција издаде налог за апсење – Кантер ја запали хартијата: „Диктаторот Ердоган не го разбира значењето на слободата на говорот“

од Vladimir Zorba

Енес Кантер, турски кошаркар, го скина и го запали барањето за апсење издадено од режимот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Кантер, кој игра во НБА лигата за Портланд, со години е во „војна“ со Ердоган.

Турскиот центар остана без државјанство и ако се обиде да се врати во својата земја, ќе биде уапсен.

Кантер ја раскина потерницата и му испрати порака на Ердоган.

„Изгледа дека ќе ги повредам чувствата на Ердоган малку“, рече Кантер.

„Сè укажува на тоа дека диктаторот не верува и не го разбира значењето на слободата на говорот. Ми се заканува дека ќе ме уапси и презема законски мерки против мене затоа што вели дека го навредувам со тоа што го зборувам“, истакна Кантер.

Покрај тоа, тој го објави грчкото знаме, кое ги разгорува претходните обвинувања дека може да најде „резервна“ татковина во Грција.

Неговиот брат Керем неодамна изјави дека Енес би сакал да игра за грчки Панатинаикос.

„Мислам дека ПАО ќе биде првата опција за него кога ќе реши да ја напушти НБА лигата. Никогаш не сме играле заедно за Турција. Тоа беше нашиот сон. Би сакал тоа да се случи, ако ме повикаа на првиот лет ќе пристигнев. Ако тоа веќе не може да се случи, тогаш би било убаво тој и јас да играме заедно за Панатинаикос“, рече Кантер.

Слични содржини