Вархеји: Посветени сме на брза имплементација на Новата стратегија за раст за Западен Балкан

од Vladimir Zorba
268 прегледи

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска објави дека со премиерите на Албанија, Србија, Северна Македонија и Црна Гора разговарал за новата стратегија за раст за Западен Балкан.

„Посветени сме на брзо спроведување на овој план за конвергенција“, напиша Варгели на Твитер.

Тој додаде дека албанскиот премиер Еди Рама го поканил во Тирана да разговараат за забрзување на интеграцијата на земјите од Западен Балкан во Европската унија.

Слични содржини