(ВИДЕО+ФОТО) Шарената револуција: Ја бојадиса целата улицата пред Собранието

од Vladimir Zorba

timthumb

Демонстантите, поточно Шарената револуција ја бојадиса улицата пред Собранието.

Граѓаните, го чекаат18 јуни, денот до кога дадоа рок за исполнување на нивните барања.

Останаа уште 8 дена, почараа вечерва демонстрантите. Инаку, вечерашниот протест е посветен на стрип-јунакот Пецко .Ваквиот гест на граѓаните е со намера да му се оддаде почест на култниот карикатурист Дарко Марковиќ, кој почина вчера по долго боледување.

Пецко:„Оваа влада навистина многу работи“ – една од култните пораки на Пецко.

„Груевски на суд, одбројуваме до слобода. Уште 8 дена“, е транспарент на денешниот протест кој го носат демонстрантите./а1он и Мета

Слични содржини