Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Во Бугарија откриени 15 илегални мигранти во камион ладилник

Во Бугарија откриени 15 илегални мигранти во камион ладилник

На бугарскиот премин Видин на границата со Романија при проверка на камион ладилник откриени се 15 илегални мигранти, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи.

Според првичните информации, мигрантите се по потекло од Сирија, Ирак и Авганистан. Тие имале пасоши и документи за аплицирање за азил во Грција.

Уапсени се и двајцата возачи Грци.

loading...