Актуелно
Почетна / Сцена / Хомосексуалците оддадоа почит на Дебра Месинг

Хомосексуалците оддадоа почит на Дебра Месинг

Дебра Месинг ќе биде почестена како борец против дискриминацијата на церемонијата на доделувањето на наградите на Сојузот на хомосексуалците и лезбејките против клеветата (GLAAD) на 6 мај, соопштија американските медиуми, цитирани од светските агенции. Актерката од серијата “Вил и Грејс” ќе добие специјалната награда “Совршенството во медиумите” на 28-тата церемонија.

Таа е долга поддржувачка на правата на бисексуалците, хомосексуалците, лезбејките и трансексуалците. Носители на истото одликување кое треба да го добие и Месинг се Роберт Де Ниро, Глен Клоуз, Расел Симонс, Дајан Соер.