Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Клиничкиот центар во Сараево: Во БиХ нема коронавирус, но сигурно ќе се појави

Клиничкиот центар во Сараево: Во БиХ нема коронавирус, но сигурно ќе се појави

Сè уште нема официјално прв случај на коронавирус во Босна и Херцеговина, но како што шефот на Клиниката за инфективни болести при Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево (КЦУС), Русмир Баjиќ, вели: „не е прашање дали вирусот ќе дојде во БиХ бидејќи тој сигурно ќе се појави“.

Баjиќ го изјави ова на вонредната прес-конференција во Сараево, која беше свикана по зголемувањето на гласините за ширење на вирусот Ковид-19 во Босна и Херцеговина, поткрепени со информации за првиот регистриран случај во соседна Хрватска.

“Информациите за паника се шират дека има заразени. Точно е дека тројца Кинези се донесени во КЦУС. Тоа се туристи кои пристигнале во Босна и Херцеговина со симптоми на настинка”, рече генералниот директор на КЦУС Себија Изетбеговиќ, јавуваат од Ал Џезира.

Се додава дека тројцата кинески државјани не потекнуваат од регионот засегнати од вирусот.

 

loading...