Познат тимот најблиски соработници на Макрон

од Vladimir Zorba

 

Познати се имињата на најблиските соработници на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, јави дописникот на МИА од Париз.

Алексис Колер, 44 години, ќе биде нов генерален секретар на Елисејската палата. Тој помина од Генералниот директорат на францускиот трезор и ММФ, Агенцијата за државни акционери. Тој беше директор на кабинетот на Пјер Московиси во Берси, а потоа и на Емануел Maкрон.
Патрис Стрзода, на 64 години, стана шеф на кабинетот на претседателот на Републиката. Овој висок француски функцинер има работено во територијалните администрации во многу француски департмани. Префект на регионот Бретања, тој стана началник на кабинетот на Бернар Казнев кога беше министер за внатрешни работи и пота на премирескиот кабинет, пред да биде назначен за префект на регионот Ил де Франс.

Филип Етиен, 61, амбасадор, стана дипломатски советник на претседателот. Во моментов тој е амбасадор во Берлин, овој амбасадор имаше долга кариера во многу земји (Белград, Бон, Москва, Букурешт, ЕУ…) и во министерските кабинети(Босон, Де Шарет, Кушнер).

Исмаел Емелиен, 30 години, ќе стане специјален советник. Дипломирал политички науки, тој беше стратег на кампањата на Емануел Макрон, а претходно беше задолжен за стратегија и комуникација во Берси кога Макрон беше министер.

Слични содржини