Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Министерката Дескоска не учествува на Маршот за правда

Министерката за правда, Рената Дескоска, нема да учествува на маршот „Чекориме за правда“, организиран од СДСМ. Маршот започна пред Собранието на Република Северна Македонија, од каде насобраните граѓани предводени од лидерот на партијата, Зоран Заев, членови на СДСМ и коалиционите партии се упатија пред комплексот судови во Скопје, „Ги поддржуваме …

Повеќе

Дескоска: Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно обвинителство

Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно обвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е меѓу другото триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа би значело дополнителни 2,5 до 3 часа со …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија тоне во корупција затоа што нема право и правна држава

СДСМ, Зоран Заев и Рената Дескоска целосно ја приватизираа и партизираа правдата и институциите во Република Македонија, сметаат од ВМРО ДПМНЕ. „Малку и беше на Дескоска сама себе да се кандидира за член на Венецијанската комисија, па истата таа воведе критериуми за сите оние кои полагаат правосуден испит да ги …

Повеќе

Дескоска: И да ги нема во Закон, предметите ќе продолжат согласно Законот за кривична постапка

Вчера имавме конструктивна дебата. Поради тоа, очигледна е нервозата на ВМРО-ДПМНЕ зошто пораките од вчера не се какви што очекуваа, но сепак не требаше да се противат на должноста јас како предлагач иден на Законот во Собранието да се доизјаснам, рече министерката за правда, Рената Дескоска на прес конференција во …

Повеќе

Дескоска: Ако има добра волја, може да се донесе Законот за ЈО пред распуштањето на Парламентот

Министерката за правда Рената Дескоска очекува конструктивна јавна расправа за законот за јавно обвинителство. Таа денеска за „Утрински брифинг“ изјави дека очекува јавната расправа да даде предлози како да се подобри Предлог-законот, а не да се злоупотребува времето за дебата. – Дебатата треба да се води по законот по она …

Повеќе

Дескоска: Бегањето стана партиска определба на ВМРО-ДПМНЕ

„Навистина жалам што преговарачкава тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избега од разговорите. Очигледно бегањето им стана партиска определба. Сепак, ќе биде закажана јавна расправа за законот. Па ќе видиме дали и од неа ќе избегаат“, сподели утрово министерката за правда, Рената Десковска откако од опозициската партија …

Повеќе

Десковска за предлог министерот за МВР: Покрај толку советници да дадеш противуставен предлог

По информациите дека Мицкоски го предлага полковникот Ковачки за прв човек во Министерството за внатрешни работи во техничката влада, експресно реагираше министерката Дескоска: ,,Покрај толку советници од Правен, да пуштиш противуставен предлог?!”

Повеќе

Владата предлага закон за отпис на каматите и репрограмирање на долговите дадени на извршување

Владата предлага законски измени со кои ќе се отпишуваат каматите за долгови дадени на извршување, кои граѓаните ги имаат кон државен орган, јавно претпријатие или установа на централно или локално ниво направени заклучно со 31 декември 2017 година, а главниот долг ќе се отплаќа на рати.  Покрај ова  законско решение …

Повеќе

Дескоска: Прочистувањето на корупцијата е најзначајниот процес во државата

Прочистувањето на корупцијата е најзначајниот процес во државата, порача министерката за правда Рената Дескоска во денешното обраќање на Осмата сесија на Конференцијата на државите потписнички на Конвенцијата на Обединетите нации против корупцијата (UNCAC). -Корупцијата претставува закана за демократијата и владеењето на правото. Општествата со силни, независни и непристрасни механизми за …

Повеќе

Дескоска: Сметам дека ќе се почитуваат препораките од Венецијанската комисија

Министерката за правда Рената Дескоска смета дека земјава ќе ги почитува препораките од Венецијанската комисија во одонос на Законот за употреба на јазиците. – Вие не можете да смените ништо во Собранието во делот на судството без двотретинско мнозинство, рече денеска министерката Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во однос на …

Повеќе