Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Филипче: Пикот на Ковид 19 го очекуваме на крајот на месец април

Може слободно да се каже дека здравствениот систем е подготвен да прими и многу поголем број на пациенти отколку што сега се третираат во болниците и мислам дека сме спремни и за пикот кој го очекуваме и според проценките би требало да биде на крајот на месец април, рече на …

Повеќе

Покрај фреквентноста за вадење на лични документи, Чулев не сака да им ја продолжи важноста со Указ

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев одбил да го потпише Указот со кој треба да се продолжи важноста на личните документи на граѓаните, дознава „Локално“. Извори од одделението за управни работи сведочат дека дневно имаат фреквенција од околу 2.000 луѓе, бидејќи освен за фотогафирање за лични карти, пасоши и …

Повеќе

Охриѓанец заработи кривична поради непостапување според здраствените прописи за време на епидемија

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.М.(63) од Охрид. На 18.03.2020 година, при извршена контрола на лица со мерка „здравствен надзор и домашна изолација“, полициските службеници констатирале дека пријавениот не се наоѓа во …

Повеќе

Што значи вонредна состојба во целата држава?

Премиерот Оливер Спасовски денеска на прес конференција информираше дека владата му предложила на Собранието да воведе вонредна состојба на територијата на целата држава, поради состојбата со коронавирусот. Бидеќи собранието е распуштено, како што веќе објавивме, оваа можност загарантирана со Уставот, а со тоа и можноста за свикување на Собранието поради …

Повеќе

Во екот на заразате немате антибактериски гел? Направете си дома

Според истражувањата, не само во Македонија, туку и низ целиот свет, трговците ги зголемиле цените на производите за дезинфекција, па така полиците во продавниците се празни. Амазон дури и ја забрани продажбата на 10.000 корисници, бидејќи ги зголемиле цените откако порасната продажбата на таквите прозиводи поради паниката околу коронавирусот. Здравствените …

Повеќе

Поради коронавирусот се одложува премиерата на Џејмс Бонд

Фановите на Џејмс Бонд ќе мора да се стрпат, бидејќи премиерата на новата авантура на познатиот британски шпион „No Time to Die“ е одложена и наместо во април, ќе биде прикажана во ноември поради епидемијата на новиот коронавирус. МГМ, Универсал и продуцентите Мајкал Вилсон и Бабара Броколи најавија дека одложувањето …

Повеќе

Гвинет Палтроу за коронавирусот: Веќе бев во ваков филм, останете безбедни (ФОТО)

Светот, а од вчера и Македонија постојано се во страв и паника поради ширењето на коронавирусот. Како што веќе знаеме, актерот Том Круз беше во хотелски карантин, но тој не е единствениот кој мора да патува поради професионалните обврски. Актерката Гвинет Палтроу на Инстаграм сподели фотографија дека патува во Париз, …

Повеќе

НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА: Што е епидемија, а што пандемија?

Во време кога светот живее во постојан страв од масовно заразување со коронавирусот, СЗО предупредува дека засега нема црвен аларм за пандемија, туку дека се работи за епидемија на територија на Кина и вонредна состојба во другите земји каде се регистрирани случаи на заразени. Но, најпрво да ја воочиме разликата …

Повеќе

ОВА Е БОЛНО: Ја користат ситуацијата со коронавирусот за лајкови на Инстаграм

Британскиот сајт и весник Дејли мејл објави статија во која се осврнува на тоа дека голем број британски и светски инфлуенсери ја злоупотребуваат ситуацијата со коронавирусот за поголема видливост (reach) на социјалните мрежи. Инфлуенсерите ја користат ситуацијата, речиси на изопачен начин, означувајќи ги фотографиите со хаштаг #coronavirus, иако содржината воопшто …

Повеќе

Зика, ебола, птичји грип, сега и корона… Епидемии кои му беа закана на човештвото

Во светот моментално владее паника и страв од епидемијата со коронавирусот, која изби во Кина и би можела да прерасне во пандемија. Според СЗО, веќе има нас 2700 потврдени случаи на коронавирусот во Кина, 106 лица починале, а низ светот има уште 37 случаи. Но, не беше многу одамна кога …

Повеќе