Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Милевски: Процесот на децентрализација ќе продолжи по изборите

Децентрализацијата ќе продолжи по одржувањето на предвремените парламентарни избори. Потребно е да се донесат измени на над десеттина закони, со што овој процес ќе може да продолжи, истакна денеска министерот за локална самоуправа, Горан Милевски по отворањето на сензорната соба во штипската градинка „Астибо“. Тој забележа дека како Министерство и …

Повеќе

Милевски до Пренџов: Зошто го направивте судството сваровски, за после да велите дека ќе го реформирате

Вие викате дека владата не го срушила тој систем се поставува прашањето зошто владата не го срушила тој систем, зошто е тогаш направено такво чудовиште, праша министерот за локална самоуправа и лидер на ЛДП, Горан Милевски. „Зошто го направивте такво сваровски судство за после да го реформирате. Ние немаме никаква …

Повеќе

Милевски: Уставниот суд да го штити Уставот, а не луѓе кои се огрешиле

Ќе го поддржиме предлогот да се менува Законот, претседателот да не може да дава амнестија за политичари и тие да треба невиноста да ја докажуваат на суд, рече министерот за локална самоуправа и лидер на ЛДП, Горан Милевски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа ТВ. „Пратениците констатирале дека …

Повеќе

Милевски ја доведува во прашање владината коалиција доколку не помине автентичното толкување за Законот за помилување во Собранието

Неделава што следи маските ќе паднат кај сите бидејќи конечно ќе видиме кој е оној во оваа држава што се бори за правдата и кои се оние мрачни сили кои сакаат да ја држат Македонија и да има привилегирани луѓе за кои законот нема да важи односно ќе ги штити …

Повеќе

Милевски: Ограничување на бројот на вработени во општинските администрации врз основа на бројот на жители

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска на регионалниот форум „Општините и граѓаните заедно кон подобар буџет“, заклучи дека треба да се ограничи бројот на вработени во општинските администрации врз основа на бројот на жители. Одговарајќи на новинарско прашање околу податокот што беше објавен вчера, дека на секои 36 часа …

Повеќе

Милевски: Инсистираме на промена на изборниот модел

Претседателот на ЛДП Горан Милевски денеска повторно апелираше за промена на изборниот модел во пресрет на предвремените избори што би требало да одржат напролет. – Во однос на актуелната состојба ЛДП уште еднаш апелира и инстистира до другите политички партии да се промени изборниот модел бидејќи тоа се најави на …

Повеќе