Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Педесетти ден во Дебар нема новозаразени со Ковид-19

Денешните официјални податоци за состојбата со Ковид-19 потврдуваат дека и во последното деноноќие во Дебар нема новозаразени, што е 50-ти ден по ред. Во оваа Општина, која беше првото жариште на опасниот вирус и која еден месец беше во карантин, заедно со соседната општина Центар Жупа, бројката на заразени останува …

Повеќе

Општинскиот штаб на Куманово: Владата со субвенции да им помогне на јавните превозници

Денеска во просториите на Општина Куманово се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со преземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). На состанокот беа донесени следниве препораки, заклучоци и мерки: „Општина Куманово прави обид за воспоставување на редовен јавен градски …

Повеќе

Вработен во општина Кисела Вода заразен со вирусот Ковид-19

Вработен во Општина Кисела Вода е заразен со вирусот Ковид-19, а пет негови колеги се во изолација, информираат од општината. Денеска градоначалникот Филип Темелковски свика редовен состанок на општинскиот кризен штаб на кој беше констатирано дека вработен во Општина Кисела Вода е заразен со вирусот Ковид-19. На состанокот од страна …

Повеќе

Богдановиќ: Не знам од што е незадоволна советничката, имаше целосна поддршка во сите активности

Претседателклата на советот имаше целосна поддрша во сите активности кои беа спроведени. Секако, во секоја работа има согласувања и несогласувања, вели градоначалникот на општина центар, Саша Богдановиќ. -Во секоја работа има согласувања и несогласувања, до сега најголемиот дел од одлуките за како за Деталниот урбанистички план односно Мораториумот сме докажале …

Повеќе

Општина Карпош започна со делење на 3.000 маски за повеќекратна употреба

Општина Карпош започна со делење на 3.000 маски за повеќекратна употреба, за поруралните делови во Карпош (Злокуќани, Бардовци, Нерези). -Маските ќе се делат и пред фреквентни места: маркети, банки, автобуски постојки.Благодарност до Амбасадата на Словачка и амбасадорот Хенрик Маркуш, за донацијата, како и за поддршката од Macedonia Welcome Centre, напиша …

Повеќе

Богдановиќ: Ќе се отвори постапка за вештачење по утврдените пропусти во последната реконструкција на улицата „9-ти Мај“

По започнувањето  на градежните активности на улицата „9-ти Мај“, утврдени се недостатоци произлезени од последната реконструкција, изведена во 2009-та година, соопшти денеска градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ. -Според проектот за реконструкција изготвен во 2007-ма, дебелината на слојот требала да биде 9 см, додека на терен фактичката состојба укажува на …

Повеќе

ДОМ: Дали во општина Гази Баба функционира градежната инспекција?

По реакции на загрижени граѓани, ДОМ достави претставка до Државниот инспекторат за локална самоуправа, за да се изврши надзор врз евентуални пропусти направени од страна на Општина Гази Баба во врска со спроведување на Законот за локална самоуправа и Законот за градење. „Дали по истекот на лиценцата на единствениот овластен …

Повеќе

Богоев: Ова е другар ми Трајче, доктор кој неуморно се бори против коронавирусот (фото)

Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев на Фејсбук објави слика со неговиот другар Трајче. – Ова е другар ми Трајче. Доктор, кој неуморно се бори секојдневно против Ковид – 19. Благодарам докторе, благодарам на сите доктори, медицински сестри, полицајци, возачи, војници, пожарникари и луѓе кои се грижат за хигиената во …

Повеќе

Општина Центар ќе им даде еднократна парична помош на 55 семејства

Комисијата за социјална и здравстена заштита на Општина Центар одржа електронска седница за доделување на финансиска еднократна помош за социјално загрозени семејства и лица жители на Општина Центар кои имаат лоша здравствена состојба. Овие финансиски средства се одобрени врз основа на пристигнати барања од страна на жителите на општината. „Со …

Повеќе

Хуманитарна акција за помош на 30 најранливи домаќинства од Карпош

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства. Како резултат на кризната ситуација со Ковид – 19, локалната самоуправа ќе обезбеди прехранбени продукти и средства за хигиена за најпогодените. Активноста ќе се спроведе во соработка со Црвениот крст, чии волонтери ќе ги подготват социјалните пакети, кои ќе бидат набавени …

Повеќе