Актуелно
Почетна / Архива на ознаки: (страница 2)

Архива на ознаки:

Ременски: Ќе ги објавам сите поднесоци ставени во фиока потпишани со мое име и презиме и откриени злоупотреби

Пратеничката и потпретседателка на Собранието на РСМ, Фросина Ременски по денешното видео-обраќање на премиерот Зоран Заев во кое повикува на „расчистување со нечесните судии и обвинители“, сподели дека и таа ќе даде свој придонес во име на овој повик и ќе ги објави јавно сите поднесоци ставени во фиока потпишани …

Повеќе

Ременски се жалела на полицајците кои вршеле претрес во нејзиниот дом

Пратеничката и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски, која е осомничена во случајот „Рекет“ упатила претставка до внатрешната контрола на МВР, јавува „Телма“. Ременски се жалела за постапувањето на полицајците кои по налог на обвинителсвото вршеле претрес во нејзиниот дом. Според информациите на телевизијата, Ременски за време на претресот не била …

Повеќе

Ременски: Од „класифицираните“ документи, одземени од мене, ВМРО-ДПМНЕ многу бргу ќе ги боли глава

Фросина Ременски преку Фејсбук реагираше на пресот на ВМРО-ДПМНЕ, кои праашаа дали нејзиниот сопруг Јовче Ременски од УБК изнесувал класифицирани информации, списи и докази и ги чувал во сопствениот дом, спротивно на сите закони и процедури. „Читам, портпаролот на ДПМНЕ многу нервозен денес на прес конференција влегол во филм за …

Повеќе

Заев: Ако се докаже невиноста на Ременски – добредојдена е во СДСМ

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се вратам на голема врата како херој, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Телевизија 24. Прашан зошто не побарал отставка од …

Повеќе

На Ременски и на таткото на Боки 13 им се одземени пасошите

На пратеничка Фросина Ременски осомничена во „Рекет“ и е одземен пасошот, има забрана да го напушти Скопје, како и обврска секоја недела да се јавува во Суд. Овие  мерки на претпазливост се одредени и за таткото на Боки 13, Миле Јовановски. – Постапувајќи по предлог на Основнот јавно обвинителство за …

Повеќе

Ременски рече дека не чувствува вина за „Рекет“

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски по распитот во Кривичниот суд, изјави дека не чувствува вина за случајот „Рекет’. Вчера се прошири истрагата за овој предмет, а пратеничката потврди дека нема намера да поднесе оставка од функциите додека не се докаже нејзината вина и дека е спремна да соработува со Обвинителството …

Повеќе

Дали на Ременски и стигна сметката за блискоста со Боки 13?

Јавноста „се крена“ откако денес се обелодени дека Фросина Ташевска Ременски, потпретседателката на Собранието и пратеничка од редовите на СДСМ, е една од осомничените во аферата Рекет. Неофицијално, веста дека Ременски ќе биде дел од проширената истражната постапка за Рекет за повеќето медиуми ја потврдија и од Обвинителството. Оттаму претходно …

Повеќе

НОВА: Ременски е осомничена во „Рекет“

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски е осомничена во „Рекет“ дознава и пренесува Нова ТВ повикувајќи се на извори во истрагата. Таа е опфатена со проширената истрага против нови четири лица осомничени за перење пари, измама и помагање во измама, во делот на исплатата на средства за наводната изградба на старечки домови на …

Повеќе