Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Идејата на финската премиерка за четири дневната работна недела веќе е успешно воведена во други земји

Неодамна избраната премиерка на Финска, Сана Марин објави дека има намера да го намали бројот на работни денови и часови во текот на неделата во нејзината земја, привлекувајќи го вниманието на остатокот од светот, пишува „Еурактив“. Типична работна недела во Финска наскоро може да изгледа вака: работа шест часа на …

Повеќе

Финска: Запознајте ја Сана Марин, најмладата премиерка на светот

Сана Марин, 34-годишна финска политичарка ќе стане најмладата премиерка на светот која предводи влада. Марин го водела Министерството за сообраќај, а членовите на Социјалдемократската партија ја избрале за премиерка, откако премиерот Анти Рине даде оставка. Се очекува оваа недела да даде заклетва. „Имаме многу работа, мораме да ја вратиме довербата“ …

Повеќе