Украина убила двајца од најдобрите руски пилоти со ХИМАРС? Откриени детали од нападот

од Stefanija Kuzmanovska
312 прегледи

Украина објави дека ги убила Максим Потјомин (41) и Анатолиј Стасјукевич (54), за кои се вели дека се двајца од водечките руски пилоти, во напад во кој биле користени моќните американски ракети ХИМАРС.

За смртта на офицерите се знаеше и претходно, но дури сега беше откриено дека биле убиени од ХИМАРС.

Таткото на Потјомин, Алексеј, ја објави оваа информација.

„Автомобилот на мојот син беше погоден со проектил ХИМАРС“, изјави за локалните медиуми Алексеј Потјомин, претседател на Регионалната федерација за падобрани во Волгоград.

Максим Потјомин бил борбен пилот со чин полковник. Тој беше убиен кога неговата колона беше погодена од прецизно наведувана артилериска ракета во Доњецк на 8 јули.

Тој бил оженет и имал две деца – 15-годишен син и осумгодишна ќерка. Постхумно е одликуван со Орден за храброст од Кремљ.

Се верува дека во истиот напад загинал и полковникот Анатолиј Стасјукевич (54), исто така борбен пилот.

Стасјукевич беше началник на штабот на Мешаната авијација дивизија 1-ва гарда Барановичи црвено знаме и беше воен пилот од трета генерација. Тој летал во истата единица како Потјомин, која била стационирана на Крим, територијата Краснодар.

Се верува дека нападот во кој загинаа двајца пилоти е извршен со помош на западните разузнавачки служби.

Слични содржини