(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Самоубиствен напад на ИД во Турција-27 мртви, 100 повредени…

од desk3

Во експлозија крај културен центар во турскиот град Суруч, крај границата со Сирија, загинаа најмалку 27 лица и рани многу други, соопштува “Ројтерс”. Извори цитирани од агенцијата се на мислење дека може да станува збор за терористички акт.

Телевизиски записи покажуваат тела, паднати зад дрвја крај зграда во курдскиот град, на 10 километри од сирискиот град Кобани, во кој се водат борби меѓу курдски вооружени единици и терористичката организација “Исламска држава”.

“Првичните податоци покажуваат дека станува збор за самоубиствен напад на” Исламска држава “, вели извор во Анкара. Друг извор потврдува дека нападот е” одговор на дејствијата на Турција за борба против тероризмот “.

Турското Министерство за внатрешни работи објави дека 27 лица се убиени, а повеќе од 100 – повредени, но бројот на жртвите може да расте.

Нападот беше извршен недели откако Турција распореди уште војници и воена опрема во близина на границата со Сирија, за да спречи трансфер на борбите меѓу Курдите, исламистите и владините сили на турска територија.

Засега лидерите во Анкара тврдат дека не се планира еднострана воена интервенција во Сирија, но додаваат дека ќе ги преземат потребните мерки за заштита на границите. Владејачките стравуваат дека успесите на курдските сили може да доведат до нова борба на Курдите внатре во Турција.

Весникот “Хуријет” соопшти на својата веб-страница дека атентаторот е 18-годишна жена, но нема други потврди на ова тврдење.

Слични содржини