Apple, Meta и Alphabet под нова голема истрага на ЕУ

од Vladimir Zorba

Европската унија (ЕУ) најави истраги против некои од најголемите технолошки компании во светот поради антиконкурентни практики.

Apple, Meta и Alphabet/Google се под истрага за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални пазари (DMA), кој беше воведен во 2022 година.

Во исто време акциите на тие компании паднаа во тргувањето по овие објави. Трите компании ја намалија вкупната пазарна капитализација за 45 милијарди долари до затворањето на пазарот во понеделникот.

Најголем удар го претрпе Apple, кој загуби 22 милијарди долари. Меtа изгуби 16 милијарди долари, а Alphabet 7 милијарди долари за еден ден.

Доколку се утврди дека ги прекршиле правилата, гореспоменатите компании може да се соочат со огромни казни до десет отсто од нивниот годишен промет. Шефот на ЕУ за борба против монополите, Маргрет Вестагер, најави отворање на истрагата.

Само шест компании имаат обврски според DMA, но тие се и најголеми технолошки компании во светот: Alphabet, Apple, Meta, Amazon, Microsoft и ByteDance. Ниту една од компаниите нема седиште во Европа, откако пет од нив се во Соединетите Американски Држави (САД), а ByteDance е во Пекинг.

Истрагата доаѓа три недели откако ЕУ го казни Apple со 1,8 милијарди евра за кршење на законите за конкуренција поради стриминг музика.

Во меѓувреме, САД го обвинија Apple за монополизирање на пазарот на паметни телефони во историскиот спор против технолошкиот гигант започнат минатата недела. Портпаролот на Apple рече дека компанијата ќе учествува конструктивно во истрагата и дека се убедени дека нивниот план е во согласност со Законот за дигитални пазари.

Тие додадоа дека нивните тимови воспоставиле различни механизми за усогласување со важното законодавство на ЕУ, како и заштита на приватноста и безбедноста на корисниците на ЕУ.

Во меѓувреме, портпаролот на Меtа рече дека користењето претплати како замена за рекламирање е „добро воспоставен бизнис модел во многу индустрии“.

Слични содржини