Ковачевски му подари фудбалски дрес на Шоле

од Nikola Popovski

Премиерот Димитар Ковачевски денеска го пречека американскиот советник Дерек Шоле пред платото на Владата.

Пред состанокот кој што следи, претседателот на Владата му подарил дрес од фудбалската репрезентација на Македонија.

-Топло добредојде за Дерек Шоле денеска на средба во Скопје. Нашето силно стратешко партнерство со САД е од голема важност во годината која ни претстои, а која е исполнета со предизвици и кај нас, но и глобално. За овие предизвици, но и за многу други теми ќе разговараме на денешните средби, стои во објавата на премиерот пред најавената средба со високиот советник на Стејт Департментот.

Предвидено е Ковачевски и Шоле да разговараат за енергетиката, економијата и борбата против корупцијата.

Слични содржини