Османи се заблагодари за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство: „Се отвара патот за добивање автокефалност“

од Берта Китинска
245 прегледи

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Со ваквиот чекор, Османи вели дека се отстранува повеќедецениската изолација и се отвара патот за добивање автокефалност во периодот што следи.

Слични содржини