Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

МВР: 52 лица не ја почитувале забраната за движење

Во текот на изминатото деноноќие од страна на министерството за внатрешни работи констатирано е дека: По однос на забраната за движење на ниво на целата држава 52 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 39 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни …

Повеќе

Скопјанец почина откако му се слошило во поликлиниката во Драчево

На 14.04.2020 година во 09:00 часот во Полициска станица Драчево од здравствена установа, сместена во Поликлиника нас.Драчево, било пријавено дека во 08:40 часот кај нив бил донесен Ш.С.(62) од Скопје кому, откако пристигнал во ходникот од установата, му се влошила здравствената состојба, по што починал. Смртта ја констатирал лекар од …

Повеќе

„Дај пари или ќе те убијам“ – скопјанка нападната за 600 денари

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице на возраст од 29 години, кое се товари за кривично дело – Разбојништво од член 237 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопштуваат од обвинителство. Обвинетиот на 16.11.2019 година, влегол во семејна …

Повеќе

Тешко повреден кичевец, излетал од пат со „југо“

Вчера во 11.20 часот било пријавено дека во Кичево на ул.“Ужичка“ патничко моторно возило “југо“ со прилепски регистарски ознаки управувано од З.С.(60) од Кичево, излетало надвор од коловоот и се превртело, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобил возачот по што бил пренесен во …

Повеќе

Се претставувале како приредувачи на игри на среќа и земале податоци од картички на граѓани

Министерството за внатрешни работи информираше дека на социјалната мрежа Фејсбук се забележани групи кои претставувајќи се како официјални групи на правни субјекти и државни институции во нашата земја организираат разни наградни игри и ги доведуваат во заблуда граѓаните. „Од граѓаните бараат да ги споделат нивните лични податоци и документи [лична …

Повеќе

Прегазена жена со тешки повреди однесена на Клиника

Жена се здобила со тешки повреди откако била удредна од автомобил БМВ управуван од И.Н.(30) од с.Бојане. Несреќата, информира полицијата, се случила влера во 13 часот на улицата „Ферид Мурати“ во Скопје кога автомобилот удрил во пешакот Р.Б.(63) од Скопје. -Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Р.Б., која била пренесена …

Повеќе

Скопјанец нападнат од двајцата синови во семејниот дом

Скопјанец бил нападнат од своите синови во семејниот дом. -Вчера во 20:00 часот во СВР Скопје, 39-годишниот З.Р. од Скопје пријавил дека на 10.02.2020 околу 21:00 часот во семејниот дом на ул. „Перо Наков“, поради семејни недоразбирања, бил физички нападнат од неговите синови, 19-годишниот А.Ш. и 22-годишниот М.Ш., двајцата од …

Повеќе

Четиринаесетгодишно момче паднало од објект во Куманово

Четиринаесетгодишно момче денеска паднало од објект на поранешен „Жито-мел“ во Куманово и се здобило со тешки телесни повреди, информираше кумановската полиција. Случајот кај нив го пријавил лекар од болницата во 15 часот кој кажал дека момчето, родено 2005 година, паднало од зграда од поранешната фабрика, лоцирана во центарот на Куманово. …

Повеќе

Прилепчанка загина во пожар, шест лица се спасени

Седумдесет и двегодишна жена загина, а шест лица се спасени во пожар што избувна во семејна куќа во Прилеп. Пожарот се случил изутрината околу 8 часот и избил во приземјето на семејната куќа на Спиркоски на улицата „Никшиќка“ број 10. Според Методија Николоски од прилепската противпожарна единица, повикот во единицата …

Повеќе

Пиштол на полицаец најден во тоалетот на скопско казино

Вчера во 15:30 часот во СВР Скопје, било пријавено дека во тоалетот на  казино во трговски центар во Скопје бил пронајден пиштол. Како што соопштуваат ов МВР, на местото на настанот било излезено од полициски службеници и констатирано било дека се работи за пиштол кој бил сопственост на полициски службеник. …

Повеќе