Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Концертите се враќаат: Авалон Продукција подготви квалитетна културна и возбудлива програма во август и септември

Авалон Продукција најавува дека концертите се враќаат, оваа лето. „Во договор со Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, изготвивме протоколи под кои концертите се враќаат во Македонија.Тие протоколи овозможуваат од една страна безбедно следење на концерти и културни настани, а од друга страна сепак и достоинствено да можат …

Повеќе

Денеска кафулињата и рестораните ќе пуштаат музика во Македонија

Владата на денешната седница се очекува да донесе одлука за отворање на кафулињата и рестораните, а одлуката треба да стапи на сила до крајот на оваа седмица. Со цел да се чуе гласот на угостителите но и да повикаат на поскоро отварање кафеанџиите одлучија да  повикаат на музика: Денеска од …

Повеќе

Завршена 10-та симфонија на Бетовен

Со помош на вештачка интелигенција завршена е 10-та симфонија на Бетовен, а љубителите на класичната музика ќе можат да ја чујат дури во октомври. Оркестарот Бетовен од Бон планирал да ја изведе во текот на април, на 250-годишнината од раѓањето на композиторот, но ова морало да биде одложено поради актуелната …

Повеќе

Николов од „Фолтин“: Ми фали да го спуштам товарот на загриженоста и да ја почувствувам пролетта, со сите сетила

Македонскиот музичар и чен на групата “Фолтин“, Бранислав Николов вели дека фриленсерите се погодени како и сите други и дека е за еднаков третман на сите граѓани дури трае кризата. „Јас имам статус на слободен уметник. Министерството ми плаќа придонеси. Сега веќе од почеток на март и не знам до …

Повеќе

Анастасија Ражнатовиќ има нова песна: Спотот сниман во луксузна вила што чини 2.000 евра од ден

Анастасија Ражнатовиќ ја објави песната „Волим те“ заедно со видео-спотот, кој го снимаше во луксузната вила на еден познат српски музичар. Анастасија снимала во куќата на Бреговиќ, која за еден ден изнајмување чини околу 2.000 евра, има спа-центар, теретана, луксузна опрема и домашно кино. Слушнете ја и песната со која …

Повеќе

Песна на Рики Мартин прогласена за културно наследство

Во 1999 година, Рики Мартин ја издаде песната „Livin’ la Vida Loca“ која само докажа дека е неприкосновен крал на латино-попот. После ова, многу музички ѕвезди со латинско потекло почнаа да снимаат и албуми на англиски јазик, а меѓу нив беа и Енрике Иглесијас, Марк Ентони, Шакира, Паулина Рубио, Талија …

Повеќе

Откако нелегално се појави на интернет, Дуа Липа порано ќе го објави албумот

Песни и демо снимки од албумот „Future Nostalgia“ на Дуа Липа неодамна се појавија на интернет. Поради тоа, пејачката одлучи дека ќе го издаде албумот поранот од предвидениот датум, за да се спречи ширењето и споделувањето на нелегалните снимки. Наместо на предвидениот датум 3 април, албумот ќе се појави на …

Повеќе

Анастасија најави НОВА ПЕСНА: Сите очекуваа спот за „Хероина“, но… (ВИДЕО)

Младата пејачка Анастасија Ражнатовиќ неодамна беше принудена поради хакерски напад порано да ја објави песната „Хероина“, за која најави и дека веќе се работи на видеоспот. Но, на нејзиниот инстаграм-профил осамна краток инсерт од сосема друга песна „Волим те“, која ќе ја промовира на 24 март. Анастасија веќе има два …

Повеќе

Замина легендата: Збогум Кени Роџерс

Легендарниот кантри музичар Кени Роџерс, кој стои зад хитовите „The Gambler“ и „Lady“, починал на своја 81-годишна возраст. Тој починал мирно, во својот дом, од природна смрт, опкружен со своето семејство и најсаканите, соопштува неговата матична продукција SKH Music. Поради пандемијата, нема да има јавна комеморација, а погребната церемонија ќе …

Повеќе

Васил со „YOU“ ја кани цела Европа на танц: Промовирана нашата евровизиска песна

Денеска, на 8 Март, излезе официјалниот видео-спот и премиерно беше објавена евровизиската песна „You“ со која Васил Гарванлиев ќе нè претставува на Евровизија. „Со тебе или YOU ја доживувам како покана за танцување, покана да се конектираме да го славиме живтот и сегашниот миг. Без разлика што и да ни …

Повеќе