Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Одбраната на Јанева: Дали нападот е најдобра одбрана во секоја кривична постапка?

Бранителот на Катица Јанева, адвокатот Дељо Кадиев, го започна завршниот збор со цитат на оштетениот сведок Орце Камчев кој рекол „предметот Империја е измислен предмет за јас да бидам рекетиран“. – Аналогно на тоа не може да не се запрашаме дали е можна обратна ситуација. Случајот „Рекет“ да е создаден …

Повеќе

Поранешната специјална обвинителка ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој судски предмет, по што ќе се отвори патот да се закаже рочиште за објавување на пресудата. Освен обвинетата Јанева, се очекува завршни зборови да дадат и нејзините бранители. …

Повеќе

Дуковски: На снимката обвинетиот со леснотија ја носи чанта со пари кои би требало да тежат 20-тина килограми

За случајот „Рекет” видовме сè и сешто, но обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари обвинетиот Бојан Јовановски, изјави во завршен збор неговиот адвокат Сашко Дуковски.Целата постапка, според Дуковски, се водела со селекција на докази од обвинителатвото, со не давање на увид изјави на сведоци од пред …

Повеќе

„Рекет“: Денеска завршни зборови на Јовановски и Јанева

Денеска се очекува завршни зборови да дадат првоосомничениот Бојан  Јовановски и Катица Јанева во случајот Рекет. По завршните зборови, ќе треба да се закаже уште едно рочиште за изрекување на пресудата. На последното рочиште обвинителката Вилма Русковска, рече дека Јовановски и Јанева ги сториле кривичните дела, а се повика на …

Повеќе

Завршни зборови „Рекет“: Торбата Луј Витон, заврши во домот на родителите на Јовановски

На денешното судење на „Рекет“, Рускоска потсети на денот кога сведокот Јордан Камчев (осомничен во ,,Империја”) го пријавил случајот во Обвинителството за борба на против организираниот криминал и корупција и рече од тоа што го слушнала мислела дека е во некој лош сон. Дел од завршните зборови на обвинителството во …

Повеќе

Рускоска: Клучниот лик на „Чарлиевите ангели’“ премина на страната на злото

Денеска на рочиштето на „Рекет“, обвинителството, односнот Вилма Русковска ги искажува завршните зборови за случајот. Обвинителството истакна дека има докази дека покрај тоа што Јовановски и Јанева разговарале за семејни и љубовни работи, разговарале и за предмети од СЈО. „Од одбраната на Јанева се уверивме дека истата се’ уште е …

Повеќе

Дукоски се пожали: Еден од поротниците е со изминат мандат

Во Кривичнот суд во Скопје, почнаа завршните зборови за предметот „Рекет“. Пред да почне рочиштето, одбраната на обвинетиот Бојан Јовановски, реагираше дека член на судечкиот совет е со изминат мандат. Но, после кратка пауза судијката Васка Николовска-Масевска, достави доказ дека на наведениот судија поротник мандатот му започнал во јули 2018, …

Повеќе

„Рекет“ влегува во финиш – денеска завршни зборови на Русковска

Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција на денешното рочиште во Кривичниот суд Скопје, ќе ги каже завршните зборови за случајот „Рекет”, за потоа и одбрана на обвинетите да ги даде своите завршни зборови. На последните рочишта за овој судски предмет својата одбрана ја даде обвинетата Катица Јанева, (поранешна …

Повеќе

Јанева: Со Бојан певме кафе и разговаравме за модата и љубовта

Судот, на барање од одбраната, ја исклучи јавноста во делот од судењето каде Катица Јанева сведочи за доверливи информации за предметот „Рекет“ во кој е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластување. Претходно, Јанева рече дека со Бојан Јовановски најпрво неколку пати разговарале за гостување во емисиите на ТВ1. …

Повеќе

Јанева: Камчев цело време доаѓаше во СЈО и прашуваше дали е таргет

Обвинителката Лиле Стефанова од моментот кога е избрана до ден денеска ја има мојата целосна поддршка за работа и за водење на истрагата за предметот „Империја“, изјави денеска во судот Катица Јанева, каде сведочи за предметот „Рекет“ во кој е обвинета за злоупотреба на службената положба и овластување. За предметот …

Повеќе