Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Корона-кризата го намален бројот на издадени одобренија за градење во април

Во април годинава се издадени 173 одобренија за градење, што е за 27,9 проценти помалку во однос на април лани. Најголем број, 36, има за Скопскиот регион, по што следи Полошкиот со 25, додека во останатите региони бројката се движи од 15 до 18, покажуваат податоците на Државниот завод за …

Повеќе

Четврта дезинфекција на зградите во Карпош

Комуналните служби на Општина Карпош започнаа со четврта дезинфекција на влезовите од зградите, во кои живеат повеќе од осум домаќинства. -Се дезинфицираат влезните врати и делови од зградите, сандачињата, гелендерот и лифтовите со посебно средства за дезинфекција на јавни површини.Оваа активност на локалната самоуправа претставува дополнителна поддршка за заедниците на …

Повеќе

Два милиони евра од ЕБОР за енергетска ефикасност на домовите

Два милиони евра обезбеди Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за инвестиции во еколошки технологии со високи перформанси, наменети за згради во приватна сопственост и објекти за домување во земјава. Средствата ќе бидат достапни преку Шпаркасе банка, а наменети се за физички лица кои планираат да инвестираат во технологии, …

Повеќе

Паркинг места на зградите – Пониски комуналии, идентично високи цени за купување

Урбанистичкиот хаос кој повеќе од една деценија ги масовно ги окупира градовите ги наполни банкарските сметки на градежните компании. И додека во поодамнешното минато тоа се случуваше постепено, последната декада згради се градеа без да се земе предвид урбанизмот. Оние општини кои се најатрактивни за компаниите даваа дозволи за градби …

Повеќе

Општина Карпош подготвува кривична пријава против напаѓачот на нивниот службеник

Општина Карпош подготвува кривична пријава против лицето кое во вторникот физички нападна правник од секоторт за урбанизам во обидот да започне јавната расправа за ДУП-от во Карпош, за делот кај Трнодол, велат од таму за Локално. Освен физичкиот напад врз службеникот од Општина Карпош, нему му бил искршен и телефонот …

Повеќе

Темелковски: Просечната висина на зградите во Расадник треба да биде пет ката

Плоштад, паркинг места, две катни гаражи, градинка и поликлиника се предвидени во ДУП-от за Расадник, вели градоначалникот на општина Кисела Вода, Филип Темелковски во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа. „Збориме за 82 хектари. Деталниот урбанистички план не е донесен, во прва фаза е. Граѓаните за Расадник бараа паркови, …

Повеќе

Герила-акција: Дрвјата во Расадник родија згради

Група граѓански активисти денеска на просторот кај Расадник во Кисела Вода каде е планирана изградба на 100 нови згради направија нова герила акција – Дрвјата во Расадник родија згради. Тие потсетуваат дека овој предел некогаш бил периферија на градот, а градот е тој што се развивал и растел околку него. …

Повеќе

Темелковски за Стандард: Одредени објекти во Расадник сме ги поделиле на две или три градежни парцели, нема да има 100 згради

Како парцели се 100 градежни парцели, но не се како згради и објекти 100, бидејќи одредени објекти сме ги поделиле на две или три градежни парцели, така што, доколку го земеме и минатиот ДУП, намалено е и за 20 градежни парцели на целата територија, вели во интервју за Стандард градоначалникот …

Повеќе