Москва: Ако Европа ја дели позицијата на САД, „отворено небо“ нема да преживее

од Stefanija Kuzmanovska

Договорот „Отворено небо“ ќе ги изгуби сите шанси за опстанок ако европските земји го споделат ставот на САД дека Русија не постапила во согласност со него, предупреди денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.


Тој рече дека американската амбасада во Москва испратила официјална порака до руското Министерство за надворешни работи во кое ја известува Москва за одлуката на Вашингтон за повлекување од договорот, пренесува агенција ТАСС.

„Министерството за надворешни работи денеска доби забелешка од американската амбасада во која се вели дека американската влада одлучила да започне со повлекување од договорот за „отворено небо“, рече Рјабков за време на онлајн дискусијата за руско-американските односи.

Тој додаде дека Русија е подготвена соодветно да одговори на „агресивните чекори“ на Соединетите држави, но дека сè уште е отворена за соработка со Вашингтон, доколку тоа сака американската страна.

Рјабков рече дека Москва има реален став во врска со изгледите за дијалог и соработка, со оглед на изборната година во САД.

Одговор на агресивни потези

„Не очекуваме премногу. Ние ќе бидеме прагматични и ќе одговориме на агресивните потези, доколку е потребно“, рече Рјабков.

Во исто време, истакна тој, Москва е отворена за соработка со Вашингтон за широк спектар на прашања, „во случај да покаже подготвеност да ги реши работите на конструктивна основа, со взаемно почитување“.

Вашингтон објави дека се повлекува од договорот затоа што Русија наводно го крши пактот, а сликите собрани за време на летовите можат да се добијат брзо и поевтино од САД или комерцијалните сателити.

Десет земји членки на договорот „Отворено небо“ во петокот изразија жалење поради најавата за повлекување на САД од договорот, за што во петок разговараа амбасадорите на НАТО во Брисел.

„Ние жалиме за најавата на владата на САД дека има намера да се повлече од договорот за Отворено небо, иако споделуваме загриженост за спроведувањето на одредбите од тој договор од Русија“, се вели во писмото потпишано од министрите за надворешни работи на десет земји членки на НАТО.

Писмото го потпишаа Белгија, Чешка, Финска, Франција, Италија, Луксембург, Холандија, Германија, Шпанија и Шведска.

Десетте земји потписнички во своето писмо најавија дека ќе продолжат со спроведувањето на договорот.

Договорот за „отворено небо“ беше склучен во 1992 година и стапи во сила во 2002 година.

Тој е потпишан од 35 земји и им дозволува на земјите потписнички да вршат летови за набудување преку териториите на земјите потписнички.

Респиратори и конструктивна соработка

Договорот придонесува за транспарентност, што треба да ја зајакне довербата на земјите потписнички во соработката за безбедносните прашања.

Русија и Соединетите држави веќе некое време се обвинуваат едни со други за кршење на договорот, а американскиот претседател Доналд Трамп навести на крајот на минатата година дека има намера да го напушти договорот.

Во четвртокот, американските власти соопштија дека Русија постојано ги крши условите на договорот и дека САД официјално ќе се повлечат од него за шест месеци.

Рјабков оцени дека руско-американските односи бележат примери на конструктивна соработка, дури и неодамна.

Како пример, тој наведе дека претседателите на Соединетите држави и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин, издадоа заедничка изјава на 25 април, по повод годишнината од американско-советскиот воен состанок во Германија во 1945 година, што беше важен чекор кон завршување на Втората светска војна. Европа.

Тој додаде дека Русија е благодарна на Америка за помошта што ја дала во борбата против коронавирусот.

„Вчера пристигна првата испорака на 50 респиратори од Соединетите држави. Веруваме дека ваквите гестови се совршено природни. Тие се исклучиво хуманитарни по природа и ние сме благодарни на американската страна за помошта што ја обезбеди во оваа фаза“, рече Рјабков.

loading...

Слични содржини